Půjčky

Banky vám nemusí půjčku schválit. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Chcete si vzít půjčku, ale nejste si jistí tím, jestli vám banka půjčku poskytne? Za zkoušku nic nedáte, požádejte o ni v bance, uvidíte, jak obstojíte. Sice se většinou stává, že jsou žádosti o úvěr schváleny, ale na druhou stranu jsou i případy, kdy dochází k zamítnutí půjček. Kdy k zamítnutí půjček dochází a co je důvodem zamítnutí půjček? 

Mezi námi se najdou lidé, kteří žijí v domnění, že jim vždycky musí být udělena půjčka, pokud o ni požádají. Jenže tito lidé mají na očích růžové brýle. Banky mají stanovené požadavky, které musí jejich klienti zkrátka splnit. Pokud nejsou jejich požadavky splněny, nemusí být žádost o úvěr schválena.  

Podívejme se na několik nejčastějších důvodů, proč půjčky bývají zamítnuty a proč se žádosti o půjčku zametou hned do kouta.  

Žadatel má špatnou platební disciplínu 

Je třeba si uvědomit, že banka se dívá naprosto na všechno. Kontroluje a zajímá se i o to, jak jste v minulosti hradili své závazky, s jakým prodlením nebo jestli vždy včas. Roli hraje i placení vyúčtování za telefon nebo internetové služby. Dle toho banka zjišťuje, jestli máte dobrou nebo špatnou platební disciplínu. Dá ji to obrázek o tom, jestli budete platit včas nebo jestli má očekávat prodlení.  

Žadatel má nízký věk 

Nízký věk většinou bývá překážkou. Banky se domnívají, že lidé do dvaceti let jsou nespolehlivý, že nemají ještě stálé zaměstnání, že se mohou rozhodnout kdykoli pro studium a splácení se tak stane pro ně problémem a banka bude dostávat splátky se zpožděním. Je to sice špatná úvaha, ale banky tak opravdu uvažují. Nízký věk žadatele tak opravdu může být překážkou, může to být důvod, proč dojde k zamítnutí žádosti o úvěr, ať už je jakkoli vysoký.  

Nízká bonita žadatele 

Pokud nejste dostatečně bonitní, to může být také problém. Bonita je jakási důvěryhodnost žadatele. Odráží se v ní možnosti splácení, jestli jste schopní splácet, nejste schopní splácet včas, taky se do ní promítne váš příjem nebo dluhy, jaké zrovna máte.