EkonomikaPodnikání

Bonusy pro podnikatele a vše, co je třeba vědět

Koronavirus v České republice napáchal opravdu celou řadu škod. Zatímco někteří lidé přišli o práci, jiní mají nařízené volno. Špatně na tom jsou zejména osoby samostatně výdělečně činné, kteří přišli o hlavní zdroj svých příjmů. Zatímco někteří nemohou svou práci vykonávat prakticky vůbec, jiným došlo k výraznému omezení jejich příjmů. Právě těmto lidem se vláda rozhodla pomoct, a to takzvaným kompenzačním bonusem čili programem Pětadvacítka.  

V rámci kompenzačního bonusu je možné požádat o pětadvacet tisíc korun za měsíc březen a duben, vláda nedávno také schválila to, že se bude moct žádat až do osmého června čili i za další měsíce, jako je květen, pokud se to OSVČ týká.  

Pro koho je kompenzační bonus určen? 

Kompenzační bonus je určen především pro ty, kteří mají živnost jako svou hlavní činnost. Nemohou požádat ti, kteří jsou zároveň zaměstnaní, čili ti, kteří nemají živnost jako hlavní obor. Vedle klasických živností může jít i o typicky svobodná povolání, samostatné zemědělce nebo třeba také o autory nebo umělce, kteří také nemohou v současné době pracovat.  

Je však třeba uvést na pravou míru to, že požádat o kompenzační bonus mohou i osoby samostatně výdělečně činné vedlejší, pokud tedy nesoučasně nejsou zaměstnanci. Šanci na příspěvek mají mimo jiné i studenti fungující na živnost.  

Co se musí splnit, aby se dosáhlo na bonus 

Podmínek bylo původně hodně, ale z těch naštěstí sešlo. Nyní mohou o příspěvek požádat prakticky všichni, kteří museli omezit částečně nebo úplně svou činnost kvůli dopadům aktuální koronavirové situace. V praxi má tedy šanci ten, kdo musel uzavřít provozovnu nebo kdo musel omezit její provoz, také ten, kdo musí být v karanténě, ten, komu došlo k omezení nebo ukončení dodávek či služeb, které potřebuje pro výkon své činnosti, ten, komu došlo k omezení poptávky po výrobcích či službách samostatné výdělečné činnosti či ten, kdo musí pečovat o dítě. 

Jak žádost podat? 

Žádost je možné poslat e-mailem, poštou nebo případně skrze datovou schránku. Formulář lze vyplnit na webových stránkách Finanční správy.