Ekonomika

Cena ropy rapidně roste!

Zdražování cen je v České republice na denním pořádku. Pomalu si začínáme zvykat, že bychom se nejraději měli odstěhovat do nějakého domu se zahradou, protože pěstování svých vlastních produktů nám do budoucna ušetří nemalé peníze. Cena zeleniny je totiž přesně tak, která neustále roste, a to nemalým tempem. Zároveň rostou také ceny vajec, proto nyní, když už je konečně po ptačí chřipce, bychom mohli koupit pár slepic a díky vejcím tak také ušetřit nějaké ty koruny.

Ostatně zdražování se netýká jenom zeleniny nebo produktů z řad drůbeže, ale jedná se taká o zdražování v oblasti mléčných výrobků. Zdražují se zejména jogurty. Jejich ceny rostou zhruba o deset procent nahoru. Jediná oblast, ve které jsme se v poslední době překvapivě mohli setkat se snižováním cen, jsou pohonné hmoty. Tam neustále klesaly ceny a snižovaly se po halířích. Ostatně tomuto snižování, které pro nás bylo opravdu překvapivě příjemné, protože jsme si už zvykli na to, že na benzinku musíme chodit s čím dál větším obnosem v kapse, je zase konec. Cena ropy totiž začne růst, protože se země, které ropu vyvážejí, rozhodly omezit těžbu tohoto neobnovitelného zdroje. Jedinou spásou by pro nás mohla být USA, která by mohla zvýšit naopak svou těžbu, ale k tomu se zatím bohužel nemá.

O kolik ropa zdražila?

Ropa aktuálně zdražila, a to konkrétně nad dvaapadesát dolarů za barel. Jedná se konkrétně o ropu Brent, která vážně zdražit musela. Jedná se jen o následek aktuálního prohlášení Saúdské Arábie a Ruska, které prohlásily, že je nutné, aby se regulovala těžba ropy, a to až do jara příštího roku. Ceny ropy tak najednou vzrostly až o dvě procenta. Zdražování ropy by však podle aktuálních informací ještě mělo pokračovat a opět bychom se měli setkat s dalšími vyššími čísly, která se budou objevovat na benzinových pumpách při naftě a benzinu.