Ekonomika

Ceny ropy jsou rekordní. Ropa je nejdražší za tři a půl roku

I když v současné době dostáváme přidané, mnozí lidé místo toho, aby šetřili, raději bezhlavě utrácejí. Jenže pokud budete bezhlavě utrácet, zanedlouho nebudete mít na základní suroviny, bez nichž se neobejdete. Právě základní suroviny a potřeby začínají růst na ceně, bohužel ropa nevyjímaje. Co se týče ropy, ta nedávno dosáhla své rekordní hranice. Prolomila totiž hranici 75 dolarů za barel, což z ní dělá nejdražší ropu za poslední tři a půl roku.

Zdražování ropy nikdo nečekal, tedy aspoň ne takové rekordní zdražování ropy. Jelikož se ropa dostala na takovou hranici, světem se začínají šířit obavy, že Spojené státy americké znovu uvalí sankce na Írán. Obavy nejednoho člověka potvrdil hromadně i server BBC.

Podle informací ceny začaly růst z ničeho nic a rostly zhruba týden v kuse. Díky tomu se tak lehce prolomila hranice 75 dolarů za barel. Aktuálně se cena ropy nachází na ceně 75,27 korun za barel.

Jak to bude dál?

Jelikož je ropa takto drasticky drahá, bude se rozhodovat o tom, jestli Spojené státy americké opustí jadernou dohodu s Íránem či nikoliv. O tomto by se mělo rozhodovat zhruba v polovině května. Pokud by se tak stalo, třetí největší producent černého zlata by v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu musel omezit dodávky této suroviny.

Co je za rapidním zdražováním?

Podle všeho je zdražování jenom jakási reakce na Donalda Trumpa, tedy na amerického prezidenta. Ten si totiž v nedávné době neodpustil mnohé hrozby, které směřovaly k Íránu. Podle mnohých odborníků se však situace začala zhoršovat mnohem dříve, a to konkrétně už vloni, kdy se Organizace zemí vyvážejících ropu rozhodla omezit produkci ropy. Mezi zeměmi bylo i Rusko.

Mnozí lidé by si řekli, že jsou to spory Ameriky a Íránu, bohužel dopadají i na nás. Důsledkem zdražování ropy je totiž zdražování benzinu, nafty i dalších pohonných hmot. Cena benzinu vzrostla na 31 korun za litr.