Česko opomíjí psychické problémy na pracovišti – co s tím?
Neustále se velice zajímáme o českou nezaměstnanost. Není se čemu divit, je to neustále řešené téma, které nenachází odpovědi. Přece jenom je to něco, co dostává českou ekonomiku na velice vysokou úroveň. Samozřejmě v tom má prsty nejen nízká nezaměstnanost, ale taky i posílení koruny vůči euru nebo třeba vysoká zaměstnanost, ale pojďme se nyní zaobírat tou prací.
Dneska se hledají lidé popravdě různě. Dokonce se využívají kvalifikovaní migranti, kteří jsou schopni a kteří dokážou vykonávat potřebnou pozici zodpovědně. Problémy ve firmách se nyní ale netočí jenom kolem toho, jak nejsou lidé, ale taky se bohužel potýkají společnosti i s opomíjením psychických problémů, které by mohlo stát za tím, proč zaměstnanci ze společnosti odcházejí.
Z aktuálních průzkumů nyní vyplývá, že Češi opravdu opomíjí psychické problémy na pracovišti. Takto se vyjádřil Národní ústav duševního zdraví, který sídlí kousek u Prahy.
Jak by se tento problém mohl řešit?
Řešení by jistě bylo, jenom by k němu musely společnosti ochotně či neochotně přistoupit. Moc se jim do toho nechce, protože jsou to zase peníze „vyhozené oknem“. Podle Národního ústavu duševního zdraví by mohly totiž pomoct preventivní programy, které by se konaly jednou za čas.
Je možné, že se tyto preventivní programy do budoucna stanou zákonem povinné, protože dle dat České správy sociálního zabezpečení bylo v Česku během prvního pololetí tohoto roku ukončeno 22 648 pracovních poměrů, kdy důvodem byla pracovní neschopnost pro dušení nemoc.
Není to zdravotní problém!
Psychické nemoci nejsou zdravotním problémem, jak si lidé myslí, ale je to většinou problém společenský a ekonomický. Po zdravotní stránce zasahuje jenom do pracovní sféry. Jsou mnohdy taky důvodem stanovení invalidních důchodů, kterých bylo v loňském roce takto stanoveno až 17 procent.