Čistý zisk bank klesl – o kolik?

V současné době je v Česku skutečně nízká nezaměstnanost, která dohnala zaměstnavatele k tomu, aby si svých stávajících zaměstnanců vážili. Je to skvělé, protože se konečně rozhodli jim přidat, což si zaměstnavatelé, bez kterých by podnik nemohl fungovat, určitě zaslouží. Bohužel je naopak smutné, že místo toho, aby si z větší částky na výplatní pásce lidé šetřili stranou, tak bohužel utrácejí. Díky větší míře útrat si taky ve větší míře půjčujeme. Půjčky rostou, ale banky kupodivu prodělávají.

Mnoho lidí si myslí, že banky mají peněz dost, vždyť je od nás jenom stále berou i za sebemenší prkotiny. Ale opak je pravdou – z dat, která zveřejnila Česká národní banka, vyplývá, že zisk bank klesl o neuvěřitelných 700 milionů korun. Co se pokazilo, proč to tak je a jaký zisk tedy banky vykázaly?

Proč zisk poklesl?

Podle všeho pokles zisku souvisí hlavně s loňským prodejem podílu společnosti Visa. Pokud bychom se měli zajímat o jednotlivé finanční instituce, tak bychom mohli zmínit banku ČSOB, jejíž zisk meziročně stoupl o třináct procent, a to na 13 a půl miliardy korun. Co se týče Komerční banky, i ta se raduje vyšších meziročních zisků. Stouply jí konkrétně o necelých šest procent na jedenáct miliard korun. Česká spořitelna však vykazuje pokles, a to o dvě procenta – zisk jí nyní dělá 11,7 miliardy korun.

I když se to zdá, že všechny známé banky vykazují zisk, musíme si uvědomit, že na českém trhu působí skoro padesát finančních institucí a u většiny se bohužel setkávají s poklesem.

Jaký zisk banky dohromady vykázaly?

Všechny banky vykazují společně pokles zisku, a to o neuvěřitelných sedm set milionů korun. Dostávají se tak na necelých šedesát miliard korun (konkrétně se dostávají na číslo 59,9 miliardy korun). Škoda, že letos těch šedesáti miliard nedosáhly, bylo to skutečně těsně.