Díky EET mohou krachnout desítky menších trafik
Elektronická evidence tržeb v sobě nese spoustu problémů a potíží pro drobné živnostníky. Právě jich se má totiž dotknout poslední, to je třetí, vlna této evidence. Do března se má registrovat nad dvě stě padesát tisíc zbývajících podnikatelů. Mnozí již nyní neví, jak se s tímto zákonem poperou. Podle ministerstva financí ovšem vše spočívá v kvalitním dodavateli, který by jim měl být stále nápomocný. Některé elektronické pokladny dokonce od prvního března zavedou nejrůznější pomocníky, jež malinko pomůžou začínajícím živnostníkům s jejich podnikáním.
Kvůli zavedení povinnosti EET již nyní krachlo spoustu drobných prodejen. Ty mohly ovšem ještě nějakou chvíli fungovat. Tohoto zákonu se ovšem lekly a raději svou činnost ukončily už ke konci loňského roku. Mezi další firmy, kterých se může EET dotknout natolik, že by byly nuceny ukončit svou činnosti, patří zejména trafiky, a to hned několik desítek. O zavření prodejny uvažují zejména menší nezávislí živnostníci. Tuto informaci potvrzují jak sami provozovatelé, tak i jejich dodavatelé, kterým se značně snížily objednávky.
Navíc chce ministr financí Andrej Babiš zavést přísnější kontroly. Stále má za to, že Češi jsou národ vynalézavý a že i v tomto zákoně najdou nějakou mezeru. To už se ostatně v posledních pár týdnech také prokázalo. Zkrátka žádný zákon není tak dobře vymyšlený, aby se nějakým způsobem nedal obejít.
Od prvního března se tedy má rozeběhnout poslední vlna elektronické evidence tržeb. Již zmiňované trafiky mají už pěkně nahnáno, konkrétně se jedná o sedmnáct tisíc menších nezávislých živnostníků.
Kdo ví, jak tomu ale bude v následujících měsících. EET totiž stále vykazuje spoustu problémů s registrací podnikatelů. Stále se totiž potýká s vypadáváním a s dlouhodobou nefunkčností systému. Toto je právě ten důvod, proč tolik lidí ještě otálí s registrací. Možná se o to už pokoušeli, ale nebylo jim přáno a systém jim zkrátka padl. Snad už s častými výpadky nebudeme muset v následujících měsících počítat.