Ekonomika

Dobrá zpráva pro řidiče: neplacené úseky se rozrostou

Dnes je cestování automobilem mnohem pohodlnější, než jakékoliv jiné cestování. Nemusíme se s nikým nikde pošťuchovat, sedíme pohodlně, nejsme namačkaní jako sardinky. Taky můžeme vyjet z domu, kdy chceme, nikoliv tehdy, kdy jede autobusový spoj. Možná vás však štvalo, že když jste jeli někam daleko, tak jste většinou narazili na dálnici. A ta je bohužel placená. Jenže teď už bude všechno jinak.

Dálniční známka není nic levného, proto pokud cestujete daleko jednou za pár měsíců, vyplatí se vám jet spíše oklikou mimo dálnice, než abyste museli platit nemístně vysoké sumy za dálniční známku. Naštěstí pro vás máme úplně skvělou zprávu. Neplacené úseky dálnic se rozrostou!

O kolik kilometrů?

Jestliže třeba při jízdě do práce jezdíte místy přes dálnici, třeba projíždíte i těmi úseky, které se zanedlouho budou řadit k těm neplaceným. Pokud si myslíte, že poplatky se odeberou na nějakém krátkém úseku, pak se pletete. Neplacené úseky dálnic se rozrostou na víc než 180 kilometrů.

Kdy začnou neplacené úseky?

Samozřejmě to není věc, která by nastala přes noc. S neplacenými úseky můžeme počítat až od nového roku – bohužel. Od nového roku tak přibude dalších 40 kilometrů neplacených dálnic, kdy se tak dostaneme na již zmiňovaných 180 kilometrů dálnice, kde se s poplatky nesetkáte. O tomto rozhodlo ministerstvo dopravy, které chce řidičům trochu ulehčit.

Jakých dálnic se to týká?

Abyste věděli, jestli budou bez poplatků zrovna dálnice, které máte za domem, tak vám prozradíme, kterých obchvatů se novinka bude týkat. Bez poplatků budete moct jezdit například na obchvatu Otrokovic, dále pak třeba ve Veselí nad Lužnicí nebo třeba na dálnici vedoucí z Chebu do Karlových Varů.

Nově se bude bez poplatků jezdit taky na dálnici D52, kterou najdeme u Pohořelic, dále pak na dálnici D46 u Hněvotína a taky bezplatně budete moct jezdit i na obchvatu Olomouce, tedy na dálnici D35.