Podnikání

Dubnový termín daňového přiznání se všech netýká

Česká republika pomalu, ale jistě začíná řádně oplývat podnikatelskými subjekty. Stále se zvyšuje jejich počet. Lidé asi touží po jisté finanční svobodě, která plyne po létech tvrdé práce a brzkého vstávání, dokud se nevybuduje úspěšný podnik. Jenže s podnikáním se nepojí jenom peníze, které plynou pak z velké činnosti, ale jedná se o práva a povinnosti každého živnostníka. Většiny z nich se nyní týkala elektronická evidence tržeb, která jednoznačně nebyla pro všechny tak dobrá, jak se na první pohled mohlo ministrům financí zdát. Také podnikatelské subjekty musí rok co rok dohlížet na to, jaké změny se budou dít na začátku roku ve sféře zdravotního a sociálního pojištění. Letos například přišlo ke zvyšování minimálních záloh.

Mimo jiné se však největší důraz klade na podání daňového přiznání, což je záležitost, kterou by každý podnikatel chtěl mít co nejrychleji z krku. Bohužel to tak lehce nejde, a tak se s tím většinou pere doslova celé tři peníze, během kterých je musí odevzdat. Růžový formulář se totiž odevzdává do konce března s tím, že je pak ještě pětidenní možnost podat daňové přiznání bez sankce. Jenže tento dubnový termín se většiny podnikatelů v České republice netýká. Většina z těch dvou milionů podnikatelů totiž odevzdala daňové přiznání v čas, a tak má nyní už čisté svědomí a hlavně spoustu času.

V letošním roce je možnost tříměsíčního odkladu

Pokud vám daňové přiznání podává daňový poradce nebo účetní ověřená auditorem, můžete požádat o tříměsíční odklad tohoto přiznání. Podat růžový formulář tak budete moct až do třetího července tohoto roku. Samozřejmě musíte dbát na to, jestli máte nebo nemáte zřízenou datovou schránku, protože pokud ji máte a nepodáte přiznání elektronicky, budete platit pokuty, jež začínají na částce dvou tisíc korun. Pakliže nejste majitelem tohoto datového zařízení, můžete přiznání podávat osobně na podatelně, dále ho můžete poslat poštou nebo se také můžete uchýlit k již zmiňované elektronické poště.