Ekonomika

Důchod o velikosti 14 tisíc? Bere ho jen málokdo

Pokud pravidelně sledujete, co se děje v České republice určitě vám neuniklo ani to, že se v současné době řeší důchod. Ukazuje se, že i ti, kteří vydělávají dost, nebo ti, kteří dostali v nedávné době přidáno, nejsou schopní si na penzi spořit. Je to smutné, protože se budou muset v penzi omezit a nebudou moct všechny své potřeby uspokojit. Mnoho z nás má na očích takzvané růžové brýle a myslí si, že až půjdou do důchodu, bude důchod mnohem vyšší, než je nyní. Jenže každým rokem se důchod zvyšuje jenom o nepatrných pár set korun, tudíž s takovou nedosáhneme důchodu ve výši průměrného platu. Průměrný důchod činí aktuální dvanáct tisíc korun, ale najdou se i ti, kteří pobírají čtrnáct tisíc korun.

Abychom si důchod rozdělili mezi muže a ženy – pánové pobírají zhruba třináct tisíc korun, ženy něco přes deset tisíc korun. Nejčastěji se pobírá zhruba 11 344 korun měsíčně. Málokdo však ví, že mezi seniory chodí i ti, kteří měsíčně dosáhnou i na 14 051 korun. Takto vysoký důchod v Česku pobírá jenom pouhá desetina všech seniorů a seniorek.

Jiný region, jiný důchod

V současné době vzniká mnoho zajímavých průzkumů, které ukazují na to, kolik lidé v jakých regionech pobírají. Bohužel rozdíly jsou v regionech znatelné. Nejen, že jsou rozdíly mezi částkami, které pobírají seniorky a senioři, ale taky je rozdíl mezi seniory v jednotlivých regionech. Například nejvyšší průměrný důchod v Praze činil 12 243 korun, nejméně se dostávalo olomouckém kraji, kde si lidé průměrně dosáhnou na zhruba jedenáct tisíc korun.

Věděli jste, že…?

Věděli jste, že se důchod skládá z procentní a pevné části? Právě ta pevná část se rok od roku zvyšuje, ale jak jsme již zmínili, činí to každým rokem pár set korun navíc. Pevná část je letos ve výši 2 550 korun, ale od ledna by se měla zaokrouhlit na krásných 2 700 korun. Opět to není závratné zvýšení, ale je to zvýšení, které každý důchodce určitě ocení.