Ekonomika

Home Credit ve ztrátě. Za všechno může Čína

Podnikání není v dnešní době vůbec jednoduché. Zejména, pokud vlastníte firmu, k jejímuž chodu potřebujete zaměstnance. V současné době na trhu vládne zaměstnanecká krize, což pociťují mnohé společnosti. Je však zajímavé, že mnohé společnosti se nedostávají do červených čísel z toho důvodu, že by jim chyběli zaměstnanci, kteří by se postarali o chod firmy, ale že se zkrátka nedokázaly postavit změně trhu, ke které došlo zejména v Číně. Právě Čína jedinou změnou trhu dostala do té doby prosperující společnost Home Credit doslova na dno. Za první čtvrtletí se totiž dostala jenom díky Číně do obrovské ztráty, kterou je bohužel 800 milionů korun.

Porovnáváme letošní a loňský rok

Pokud bychom měli srovnat nebo porovnat letošní a loňský rok prosperující společnosti, zmínili bychom, že firma se vloni potýkala s obdivuhodnými zisky. Za první čtvrtletí loňského roku vykázala zisky, a to osmdesát milionů eur, což je něco přes dvě miliardy korun. Letošní rok pro ni však byl daleko, daleko horší. Za první čtvrtletí letošního roku firma vykázala obrovskou ztrátu, a to jednatřicet milionů eur, což je v přepočtu zmiňovaných 800 milionů korun.

Podle všeho za všechno může Čína, a to konkrétně změny na trhu, k nimž došlo v nedávné době. Na čínském trhu spotřebitelských úvěrů došlo k rapidním změnám, došlo také ke změně tamního regulatorního prostředí. Firma změny neustála a nyní se potápí v obrovské ztrátě.

Zkrachuje či nikoliv?

Nyní se nabízí otázka, jestli firma vyhlásí bankrot nebo nikoliv. Podle všeho se k bankrotu neschyluje, je to prý jen jedno špatné období ve firmě, které se jistě nahradí tím dobrým. Skupina Home Credit je aktuálně přesvědčena o tom, že v příštím čtvrtletí dojde k rapidnímu zisku, z něhož se bude moct těšit a díky kterému zapomene na nedávný milionový přešlap.