Jak je to s franchisingem v Číně

Chcete začít podnikat, ale bojíte se možného zkrachování hned ze začátku? Nevíte, jestli obstojíte před konkurencí? Není třeba se obávat. V současné době totiž můžete využít franšízových licencí, díky kterým můžete podnikat pod značkou, která už má trhu své stálé místo, která má svou klientelu a samozřejmě která už do jisté míry obstála před konkurencí a má velký potenciál na to se udržet dalších pár let mezi těmi nejlepšími firmami na světě. Nabídka franšízových sítí je skutečně obrovská, tudíž proč nevyužít takové příležitosti, když se nabízí?

Česká republika je navíc, co se týče franšízového podnikání, velice shovívavá. Moc dobře ví, že franšízové podnikání přispívá ke stále lepší a rychleji rostoucí ekonomice. Za to v Číně je franšízové podnikání možná za trest než za odměnu.

Franšízový trh v Číně neustále roste

Podle aktuálních informací franšízový trh v Číně neustále roste. Jenom za poslední dva roky se tamní trh změnil, konkrétně narostl o dvaadvacet procent. Franchising se do Číny dostal na konci 90. let a od té doby mohou lidé pomocí tohoto konceptu podnikat.

Mnozí Číňané se však franšízového podnikání bojí, a to jenom proto, že žijí v Číně. Právě zde má franšízový trh mnohá specifika, kterých se musí každý nový i stávající franšízový podnikatel držet.

Existuje i asociace regulující franšízový trh

Aby byl franšízový trh neustále regulován a kontrolován, rozhodla se Čína založit asociaci, která na franšízové podnikání dohlíží. V současné době má 900 členů a pod sebou mají více jak 180 tisíc franšízových poboček, jež jsou rozmístěny po celé Číně.

I když má čínský franšízový trh mnohá specifika, generuje miliardy dolarů ročně. Například jenom za rok 2010, kdy byl franchising ještě v začátcích, se v Číně regulovalo 300 miliard ročně.

Mezi specifika, která nalezneme u franchisingu jenom v Číně, je například to, že firmy nemohou nést původní americký název. Také jsou zde franšízové licence dražší než jinde na světě.