Ekonomika

Jaké by to bylo, kdyby Češi vyhráli ve sportce?

Žijeme v době, kdy by chtěl každý mít hromadu peněz a takřka vůbec nepracovat. Samozřejmě to tak nefunguje, ale i přesto lidé touží jen po to, aby měli velké množství peněz, aby si jezdili na dovolenou svých snů, kde by mohli utrácet takřka do němoty a i tak by to pro ně bylo jen jakýmsi polechtáním v peněžence. Každý si chce koupit přesně to, co by chtěl a po čem touží, ale málokdo si uvědomuje, že za tím stojí roky práce. Jen málokdo přece vyhraje v loterii, i když si to lidé vážně přejí. Televizní reklamy, v nichž nám tlačí do hlav, že sázet si máme takřka denně, protože čím víc si budeme sázet, tím víc se bude zvyšovat fakt, že bychom jednou vyhrát mohli. Ale když bychom vážně pocítili tu euforii z vítězství, co bychom s takovými penězi dělali? Věděli bychom, co si s nimi máme počít?

Při výhře deseti milionů by dvě třetiny Čechů přispěla na dobročinnou věc

I když se říká, že Češi jsou lakomí obyvatelé malé země, není tomu tak. Podle aktuálních statistik se ukázalo, že pokud bychom vyhráli deset milionů korun, dvě třetiny z nás by investovalo do dobré věci, pomohlo charitě nebo by jinak přispěla na dobročinnou věc. Tento průzkum zveřejnila Nadace Via, která vyzpovídala mnoho respondentů.

Pokud bychom se měli zabývat průzkumem hlouběji a konkrétněji, nepřispěl by každý devátý člověk. Tři z desíti respondentů by věnovalo klidně i sto tisíc na charitu a více jak čtvrtina by věnovala pět set až milion korun nadaci či někomu podobnému. Věnovat lidí chtějí zejména pro to, že věří v to, že dobrá věc udělaná pro někoho jiného se jim následně také vrátí. Zákony karmy není asi všem tak zcela ukradený.

Muži však podle průzkumu byli o něco chamtivější než ženy, a to by se dalo říct, že ženy by chtěly hned utrácet za oblečení. Asi by ženy přivedly velké peníze k rozumu. Škoda, že ve sportce vyhrávají především muži.