Podnikání

Kdo byl Steve Jobs?

Steve Jobs byl člověkem, kterého jedni milovali a další nenáviděli. Byl velký perfekcionista, dal světu zařízení iPod a iPhone a celou řadu dalších, bez kterých se dnes neobejdeme. Můžeme ho zařadit mezi největší génie počítačové doby, kterého již na dálku bylo poznat díky černému roláku a džínám.

Pro vyznavače moderních technologií je polobůh, který v roce 1967 založil se dvěma společníky firmu Apple. Poté prodali místní firmě prvních dvacet pět kusů počítače Apple I. Jeho dalším nápadem byl MacIntosh, první počítač, který měl k dispozici různé druhy písma. V roce 1983 díky svému slavnému výroku „Sakra, chcete až do konce života prodávat vodu s cukrem, nebo chcete jít se mnou a změnit svět?“ přetáhl do Apple šéfa koncernu Pepsi-Cola Johna Sculleyho, který se postaral o vyhození Jobse z Apple.

„Ukázalo se, že dostat padáka z Apple byla nejlepší věc, která mě mohla potkat,“ ohlédnul se Jobs po letech. “ A skutečně. Díky tomu, že se dostal mladý milionář na dlažbu, nastalo jeho nejkreativnější období. Koupil si od od režiséra George Lucase, který měl za sebou třeba Hvězdné války, filmovou společnost, kterou přejmenoval na Pixar a udělal z ní studio, které vyrábělo počítačově animované filmy. V roce 2006 jej prodal společnosti Disney, ale i nadále setrvává v této firmě a je majoritním držitelem akcií.

Následně jej z Apple přišli přemluvit, aby se vrátil. Stevu Jobsovi se podařilo značku Apple znovu oživit, svou genialitou, naprostým talentem a pílí, dal na trh novinky iPhone, iPad, iTunes. Magazín Forbes jej označil jako 57. nejvlivnějšího muže světa.

Jaká byla životní filozofie tohoto mocného muže? „Existuje starý výrok Wayna Gretzkého, který opravdu miluju: Bruslím tam, kde puk bude, a ne tam, kde byl. Přesně tohle jsme vždy dělali v Apple.“