Ekonomika

Koruna je nejsilnější od roku 2013

V České republice se toho v poslední době děje opravdu hodně. Největší zmatky jsou opět ale v politice, kde se jednu chvilku diskutovalo o demisi vlády, na druhou stranu se najednou řeší odvolání z funkce. Čert, aby se v té politice vyznal. Ostatně politika není jediné místo, kde se toho děje tolik. Velké zmatky jsou i v oblasti podnikání, protože nejsou zaměstnanci, a tak se společnosti ocitají v červených číslech a mnohým společnostem hrozí také krach. Nedostatek zaměstnanců se aktuálně řeší tak nějak všelijak. Většinou se zaměstnavatelé zaměřují na to, aby jejich výroba nemusela klesnout, proto se začínají ohlížet zejména po robotech, kteří by nahradili zaměstnance, kterých bohužel není. Jenže takové výjimečné náklady si může dovolit jen nějaká firma, proto jiné firmy mají potíže s nedostatkem pracovníků stále a nemohou najít řešení.

Co je však pozitivní a je naprosto z jiné oblasti dění, je to, že koruna je nejsilnější od roku 2013. Koruna posílila konkrétně v polovině května a překonala hranici dvaceti šesti korun a padesát halířů za euro. Jedná se vážně o nejsilnější korunu od listopadu roku 2013, kdy Česká národní banka zahájila intervence. Ty totiž skončily v dubnu letošního roku, tak se z tak silné koruny můžeme jenom radovat. Ve směnárnách se eura nyní prodávají za šestadvacet korun a sedmdesát halířů, proto pokud plánujete letos dovolenou do zahraničí, běžte si směnit, dokud se kurz nezmění!

Kdo za tím stojí?

Za touto skutečností stojí především investoři, kteří věří, že bude v následujících měsících Česká národní banka zvyšovat své úrokové sazby. Za posílením koruny je také to, že se české ekonomice v posledních měsících velmi dobře daří, že inflace konečně zmírnila své tempo a že se konečně po mnoha letech může začít utahovat měnová politika. Podle odhadů a podle předpokladů by se v druhé polovině roku měla dostat koruna až na šestadvacet korun za euro, což by bylo opět jakési posílení naší měny.