Práce

Lidé nejsou spokojeni s uplatněním svého vzdělání!

Pokud opouštíte základní školu, většinou se musíte rozhodnout, na jakou školu dál se vydáte. Většinou se rozhodujete pro obor s maturitou a následně si hledáte uplatnění v oboru, v jakém jste se vyučili. Mnohdy máte pak takový vztek, protože své vzdělání nemůžete dvakrát uplatnit, proto musíte ještě na vysokou školu, která je pro vás jen ztrátou času, ale bez ní byste nesehnali zaměstnání, po kterém toužíte. V poslední době se tato situace vyskytuje na každém rohu, protože až třetina lidí není spokojena se svým uplatněním vzdělání, které si vybrali. Spokojeni však nejsou především z toho důvodu, že vidí, že si chtěli vybrat jinak, ale nebyla možnost toho oboru, po kterém by toužili. Rozhodli se proto tak, jak se rozhodli, a nyní svou profesi jen stěží uplatní v zaměstnání, o kterém snili.

Jedná se konkrétně o čtyřiatřicet procent lidí, kteří jsou ve věku dvacet až čtyřiatřicet let, kteří nejsou spokojeni s využitím svého oboru v praxi. Svou kvalifikaci většinou nevyužijí, proto se musí hrnout do zaměstnání, která jsou jim naprosto lhostejná. Nebo se také vydávají na dráhu vysokých škol, což je pro ně mnohdy ztráta času, ale rekvalifikaci jim nikdo nechce nabídnout, tak musí. Potom se z nich však stanou vysokoškoláci, kteří se následně řadí k těm nejvíce spokojeným lidem, protože oni s uplatněním jejich oboru nemají problém.

Nejvíce problematický je výuční list

V současné době traduje věta, která říká, že řemeslo má zlaté dno, jenže díky tomu, že se nyní ocitáme ve světě, kdy jde všechno rychleji a levněji než pomocí řemesla, není toto přísloví až tak pravdivé, jak se o něm myslí. To se bohužel i ukazuje v praxi, protože mezi nejvíce nespokojené respondenty výzkumu se řadí lidé, kteří mají pouze výuční list, tedy patří mezi řemeslníky. Jedná se o necelých padesát procent, což je už počet k zastavení a zapřemýšlení. Nejvíce respondentů nespokojených se svým oborem je také v oboru kadeřnictví, dokonce i v technice a také i v kosmetických službách. Těch je totiž aktuálně nejvíce a díky velké konkurenci jen málokdo dokáže zůstat na své pracovní pozici.