Práce

Musíme se bát robotů? Přijdeme kvůli nim o práci?

Neustále se mluví o tom, že roboti nás zanedlouho připraví o práci, že robotizace je nevyhnutelná, že už nyní se k ní schyluje. Pravdou je, že k robotizaci a obecně k celkové mechanizaci se nyní schyluje, bohužel lidé mají o robotech trochu zkreslené představy. Je pravdou, že mnozí zaměstnavatelé byli donuceni investovat do robotů a do mechanizace. Nejsou zkrátka lidé, kteří by obsadili volné pracovní pozice. Podniky musí fungovat dál a roboti to mohou zachránit. S touto informací se však většina lidí začala bát o svou práci. Najednou si většina lidí začala myslet, že roboti jim vezmou jejich práci a tedy zdroj obživy. Pravdou však je, že roboti nás o práci nepřipraví, naopak nás zaměstnají.   

Sice nám roboti mohou vzít některé pracovní pozice, ale díky nim přibydou zcela jiné pracovní pozice. I když budou roboti třeba práce schopní, někdo je musí obsluhovat. Roboti jsou přece jenom stroje jako každé jiné, proto na to myslete. Nejeden odborník se shoduje na tom, že trh se nijak zásadně nezmění.  

Dokonce nezanikne ani většina profesí 

Lidé se domnívají, že roboti jim jejich práci vezmou, tudíž že jejich práce, konkrétně profese, na kterou tak dlouho studovali, plně zanikne. Jenže pravdou že většina profesí opravdu nezanikne, jen se změní jejich náplň práce, protože dojde k částečnému automatizování. Zejména stereotypní, rutinní práce budou mít svou novou náplň.  

Roboti mají přinést řadu nových profesí 

Není třeba se bát o stávající profese, v budoucnu k nim přibyde mnoho dalších profesí. Vzniknout má mnoho nových profesí hlavně pro současné analytiky nebo datové vědce, také se budou potřebovat experti na digitální transformaci.  

Ať už nás robotizace pohltí nyní nebo za pár let, je třeba si uvědomit, že přežije ten, kdo se přizpůsobí. Nebojte se tedy změn a buďte i robotům otevření.