Práce

Nedostatek pracovníků se řeší různě, ale většinou draze

Aktuální ekonomická situace v České republice se dá hodnotit různě. Na jednu stranu je zde výrazný růst ekonomiky, který nám jistě pomůže do budoucna a který pro nás bude znamenat jenom dobré vyhlídky, na druhou stranu je zde neustálé zvyšování cen a zvyšování cen benzinu. Mimo jiné se společnosti potýkají s krachem jejich společností, protože nedostatek pracovních sil si žádá své. Zaměstnavatelé se najednou rychle musí rozhodnout, jak vyplní jejich prázdná místa, která nejdou jen tak zaplnit.

Rozhodují se především pro nejrůznější inzeráty především i v zahraničí, aby do svých firem přilákali jinak mluvicí jedince, kteří by jejich společnost posunuli na celosvětovou úroveň. Jenže mnohdy chybí i ti základní pracovníci, kterých je nedostatek i v zahraničí, proto se musí rozhodnout, jestli sníží jejich výrobu nebo jestli zavedou roboty do svých pracovišť. Pakliže však neudělají něco rychle, jejich podnik se může přiblížit k těm, kteří se nyní potýkají s neskutečnými ztrátami, které je brzy přivedou do úplného krachu.

Náklady společností rostou

Díky tomu, že zaměstnavatelé opravdu nemohou hledat své zaměstnance, rozhodují se pro radikální řešení, a sice pro koupi robotů, díky kterým by se alespoň na chvilku mohla zajistit výroba v takovém měřítku, v jakém je zvyklá. Snižování výroby vede ke snižování zisků, což si v případě, kdy si pořídí roboty, nemohou dovolit, protože přece jenom náklady společností díky robotům se výrazně zvedají. Roboty však také musí někdo obsluhovat, proto se hledají především seřizovači, kteří by byli schopní starat se o více strojů najednou.

Seřizovačů na našem českém trhu s pracovní sílou však také není zrovna dostatek. Nezaměstnanost však kupodivu v České republice klesla, ale to je způsobeno především tím, že se opět zavedly sezonní práce, které se daly do pohybu začátkem teplého počasí.