Ekonomika

Nezaměstnanost v Česku začátkem roku stoupá

Začátek roku přinesl spoustu novinek. Zejména se jednalo o novinky týkající se OSVČ. Jednalo se totiž o změny ve zdravotním a sociálním pojištění. Zejména u zdravotního pojištění by si podnikatelé měli dávat pozor na zvýšení minimálního základu a na jiné číslo účtu zdravotních pojišťoven.

Další změna přišla od zaměstnavatelů. Ti jsou totiž letos ochotni zvýšit platy svým zaměstnancům. Tento razantní krok se rozhodli podstoupit kvůli tomu, že jim spousta lidí začala odcházet do zahraničí za lepší prací. Prvních pár výpovědí se dalo tolerovat, jenže když zjistili, že na trhu je nedostatek pracovní síly, začali se o své stále ještě stálé zaměstnance starat. Nemůžou si dovolit, aby jim lidé začali postupně odcházet. Proto se tedy rozhodli jim zvýšit platy. I když vás tedy láká pracovat v zahraničí, počkejte, s jakou nabídkou platu váš nadřízený přijde. Teprve potom se rozhodněte, zda opustíte Českou republiku kvůli lépe placenému zaměstnání nebo nikoli.

I když se je na trhu nedostatek zaměstnanců, i tak nezaměstnanost v Česku během prvního měsíce v novém roce mírně stoupla. Asi mezi jedinci, kteří se zajímají o práci, nejsou ti, kteří jsou potřeba. Mezi nejvíce hledané zaměstnance patří IT specialisté nebo dělníci na stavby.

Nezaměstnanost v Česku stoupla o pět celá tři procenta. Jedná se o desetinné navýšení oproti prosinci. Lidí bez práce je u nás zhruba tři sta devětaosmdesát tisíc. Ovšem co je pozitivní, zvýšil se také počet volných míst. To ale z toho důvodu, že lidé opravdu utíkají za prací k zahraničním sousedům. Ti, kteří se hledají, nejsou zrovna mezi nezaměstnanými, proto se nemůžeme divit, že ona nezaměstnanost o něco málo stoupla.

Pokud by vás zajímalo přesné číslo a nikoliv procenta, jedná se o příbytek osmi tisíc nezaměstnaných. Dobrou zprávou je, že se ovšem jedná o menší číslo než loni v lednu.