Práce

Otázky, na které můžete narazit u pohovoru

Máte se dostavit na pohovor? Možná jste z toho trochu nervózní, protože nevíte, na co se vás budou ptát. To je však zcela normální, každý člověk se bojí pohovoru, který je na místo, o kterém dlouhou dobu sní. Ať už se hlásíte do velké korporátní společnosti nebo máte zájem o místo v drobném podniku, nepodceňte přípravu a odpovězte si sami doma na otázky, které se na pohovorech pokládají nejčastěji.  

Proč u nás chcete pracovat? 

Tou nejčastější otázkou bývá to, proč chcete v naší firmě pracovat. Zaměstnavatel se touto otázkou chce vyvarovat bezcílným lidem, kteří jdou do firmy jen proto, aby si něco vydělali nebo jen proto, že nenašli jiný inzerát na internetu. Vhodné je odpovědět tím, jak dobře na vás společnost působí, nebojte se vyjmenovat několik konkrétních vlastností společnosti, které se vám na ní líbí.  

Jaké jsou vaše největší úspěchy? 

Poměrně často se potencionální zaměstnavatelé ptají lidí na to, jaké jsou jejich největší úspěchy. Pokud jste do té doby žádných úspěchů nedosáhli, řekněte, že věříte, že ty pravé pracovní úspěchy teprve přijdou – třeba přijdou právě v podniku, kam se hlásíte na konkrétní pozici. Uděláte touto odpovědí velký dojem.  

Jaké jsou vaše nejsilnější a nejslabší stránky? 

Nejsilnějšími stránkami jsou samozřejmě vlastnosti, které na sobě máte rádi. Musí to však souviset s prací. Ideální silné stránky je zodpovědnost, cílevědomost, také chuť učit se novým věcem nebo pracovat na maximum. U nejslabších stránek je třeba říct takovou, která nevyzní špatně – třeba cílevědomost může být zároveň špatnou stránkou, protože díky ní upřednostňujete pracovní povinnosti a úkoly před ostatním.  

Co od nové práce očekáváte? 

To je otázka, která bývá často chytákem. Nenechte se napálit a odpovězte tak, jak uznáte sami za vhodné. Ideální odpovědí je třeba to, že očekáváte nové příležitosti, nové možnosti nebo to, že konečně uplatníte svůj dosud nevyužitý talent.