Paradox dneška aneb úrazy v kanceláři

Může to vzbudit pousmání, ale otázka zranění způsobeného v práci se netýká jen provozů nebo manuální dřiny. I v kanceláři číhá na zaměstnance velké riziko. Školení BOZP je tak přinejmenším stejně důležité. 

Zdánlivé bezpečí 

V kanceláři se to hemží papíry a formuláři, dokumentace BOZP bývá na pokraji zájmu. Bohužel tam číhá i poměrně hodně nástrah, které si běžně ani neuvědomujete. Pak ale zapomenete zavřít zásuvku u stolu nebo zakopnete o natažený kabel ke kopírce. Na první pohled vypadá místnost s veškerým vybavením staticky a bezpečně, ale opak je pravdou. Je tam mnohem více prostoru ke zranění než v terénu. Úrazy sice nebývají vážné, ale jsou poměrně časté a dohady o tom, může-li za ně zaměstnanec nedodržováním BOZP nebo zaměstnavatel, jsou na denním pořádku. 

Skoro jako v pasti 

Situací, při kterých může v kanceláři dojít k úrazů, je nespočet. Spadne vám na nohu sešívačka, roh šanonu vás píchne do oka, zatrhnete si nalomený nehet o spirálu na kalendáři, podpatky se vám zamotají do nerozpletitelné hrudky kabelů a přípojek, natěsnáte do skartovačky větší množství papíru, zapomenete, že je zapnutá a zůstanete s obroušenými bříšky. Pro mnohé jde o banální poranění, bohužel jde ale o vcelku časté úrazy, které se neustále opakují. 

Král všech úrazů 

Není třeba pracovat v kanceláři, aby se člověk řízl o papír. Stalo se to všem. Je to mžik. Nejde o zranění, které by vyžadovalo pracovní neschopnost nebo zásah lékaře, ale kvůli velmi citlivým nervovým zakončením na bříšku prstu je rána mnohem bolestivější než hluboký zářez nožem jinde na těle. 

Velkou měrou se na bolesti, která se připomene i při sebemenším pohybu dlaně a bude vás provázet po dobu několika týdnů, podílí psychika. Pro člověka, silného, neohroženého a všeznalého, je někde hluboko v hlavě ponižující, že mu zranění způsobilo něco tak malého a nenápadného jako obyčejný papír.