Přičichli jste si k hazardu? Otázky, které třeba zodpovědět, abyste zjistili, zdali jste závislí
Problémy s hazardem má podle posledních statistik zhruba dvě až tři procenta obyvatel. Zhruba o zmiňovaných dvou až třech procentech populace lze říct, že jsou takzvanými gamblery čili že jsou závislí na hazardních hrách. I díky tomuto výsledku můžeme konstatovat, že gamblerství je jednou z nejčastějších závislostí, se kterou se dnes potýkáme. K dalším závislostem patří závislost na lécích, workoholismus a samozřejmě závislost na alkoholu a drogách.
Zůstaňme však ještě chvilku u hazardu. Možná jste se i vy s hazardem už v minulosti setkali nebo jste si k němu dokonce víc přičichli. Možná i vy víte na vlastní kůži, jak se hazard projevuje či jaké nedozírné následky může mít. Anebo zatím máte jenom pocit, že se s hazardem potýkáte. Pokud tomu tak opravdu je a pokud se obáváte, že se možná řadíte mezi gamblery, je načase zjistit, jestli závislým skutečně jste.
Udělejte si test
Z vaší nevědomosti vás může dostat jednoduchý test, který se neskládá z mnoha otázek – důležité jsou však jednotlivé odpovědi na ně. Pokud jste závislým na hazardních hrách, většina odpovědí na níže uvedené otázky bude kladná čili “ano”.
Otázky, které je třeba si zodpovědět
Vůbec první otázkou, kterou je třeba si zodpovědět, je, jestli byste hráli někdy až do doby, než byste prohráli veškeré své peníze. Nebo půjčili byste si na hru? Vzali byste si při hraní úvěr?
Velmi zásadní je také zodpovězení na otázku, zdali myslíte na hraní často a jestli se vám někdy stalo, že při hraní opakovaně porušujete své finanční limity, které si pro danou hru stanovíte. A vyběhlo vám někdy na mysli, že peníze případně můžete vyhrát i nelegální cestou?
Býváte podráždění, když zrovna nemůžete hrát? Nebaví vás váš běžný život, hraní her se vám zdá daleko lepší realitou? Máte však při hraní her časté výčitky svědomí? Přesto se nesnažíte bojovat o svůj společenský život, protože váš zájem o něj zkrátka upadá?