Ekonomika

Proč rostou ceny bytů?

Uvažujete o koupi bytu? Začínáte šetřit? Nebo si hodláte vzít hypotéku? Kolik vlastně stojí průměrný pražský byt? Na podzim loňského roku bylo zapotřebí si připravit na koupi bytu o rozloze 66 m² více než 11 ročních platů, což nás staví na poslední místo ze 14 evropských zemí. Paradoxně hned za Velkou Británii.

Které faktory ovlivňují ceny bytů?

Klíčovými faktory pro nárůst cen bytů je vysoká poptávka, která stále převyšuje nabídku a nízké úrokové sazby, jež mají v důsledku vysokou úvěruschopnost. Navyšování cen také významně přispívá rostoucí zahraniční poptávka, zvláště po bytech ve velkých městech, dále růst stavebních nákladů a nákladů na pracovní sílu.

Na ceny nemovitostí mají vliv i současné trendy, kdy se lidé stěhují z venkova do měst a navíc roste poptávka po luxusních bytech. Zásadní vliv na ceny má i navýšení daní; za posledních 11 let se daň zvýšila 4x až 6x, podle velikosti a typu bytu. V dnešní době hradí daň z koupě nemovitosti ze zákona kupující a u bytu o velikosti 70 m² přesahuje celková daň, včetně DPH milion korun. Vliv na cenu má i omezená nabídka nájemního bydlení a například také ekonomická konjunktura.

byty Praha

Byty postavené v rámci rezidenčního projektu Malý háj reagují na poptávku po kvalitním moderním bydlení.

Trendy, které ovlivní cenu do budoucnosti

V důsledku pokračující globalizace, urbanizace a demografických změn vznikají nové formy funkčního a flexibilního životního prostoru. Mladá generace, „generace Y“, je méně orientována na osobní vlastnictví, a často se odmítá zavazovat ke splácení hypotečních úvěrů a dává přednost „ekonomice sdílení“. Dalším trendem, který ovlivní budoucnost cen je urbanizace a suburbanizace, migrace obyvatel uvnitř měst v Evropě, jež se liší, region od regionu. Například v Rakousku lze sledovat rostoucí poptávku po cenově dostupném bydlení na periferii a ve vzdálených oblastech. Naopak v Německu či Lotyšsku se očekává pokračující urbanizace a zvýšená poptávka po bytech ve městech a plně vybavených domech v centru.

Nabídka bydlení v Praze

Prodejem bytů v Praze se zabývá celá řada developerů. Například společnost Finep nabízí byty v atraktivních lokalitách například na Praze 10 ve Štěrboholech. Rezidenční projekt byty Malý háj disponuje kvalitním bydlením s výbornou dopravní dostupností. Velká výhoda je i těsná blízkost nákupního centra Europark Štěrboholy a také bezprostřední přítomnost přírody, jež nabízí možnost sportovního a volnočasového vyžití.

byty Praha
Rezidenční projekt Malý háj od developera Finep.

Další lokalitou pro kvalitní bydlení jsou Kaskády Barrandov na Praze 5. Tento rezidenční projekt má v blízkosti unikátní přírodní park Prokopské údolí, který je protkán cyklostezkami, lesními cestami a velkými plochami zeleně. Barrandovská lokalita se vyznačuje nejen kompletní občanskou vybaveností a plnohodnotnou městskou infrastrukturou v podobě škol, školek, zdravotnických zařízení, úřadů nebo obchodů, ale i dobrou dopravní dostupností do centra Prahy.

byty Praha

Kaskády Barrandov nabízejí bydlení v blízkosti unikátního přírodního parku Prokopské údolí.

Koupě bytu v Praze je dobrou investicí do budoucnosti, která se vyplatí i v dlouhodobém časovém horizontu.