Ekonomika

Průměrný důchod stoupá – na jakou cifru se dostal?

Mnoho pracujících lidí by se už nyní dostalo do důchodu, protože už je nebaví trávit osm hodin v práci, která je naprosto nenaplňuje. Některým práce nevadí, ale je třeba tak náročná, že by se také nejraději viděli v důchodu. Jenže v důchodu se najednou zjistí, že není až tak co dělat. Většina důchodců si stěžuje, že mají málo peněz, ale kupodivu se jim aktuálně důchod trochu zvýšil, stoupl až na příjemných necelých dvanáct tisíc (konkrétně se jedná o jedenáct tisíc osm set sedm korun). S tím už v důchodu lze něco dělat!

Průměrný starobní důchod tak na konci pololetí výrazně stoupl, a to o necelé čtyři stovky. Průměrná důchod mužů je tak o dva tisíce tři sta korun vyšší než u žen. Během loňského roku (pro srovnání) dosahoval průměrný starobní důchod pouze jedenácti tisíc čtyř set dvaceti dvou korun. Předešlý rok cifra byla opět nižší, a to o stokorunu. Ovšem je nutné zmínit, že stejně jako na průměrnou mzdu nedosáhnou na průměrný důchod zhruba dvě třetiny populace. Průměrnou hodnotu vychyluje úzká skupina s vysokými příjmy.

Jaké jsou rozdíly mezi muži a ženami?

Abyste však byli v obraze a dozvěděli se průměrnou výši, kterou pobírali muži a kterou pobíraly ženy, pak vám to přinášíme. Muži mají důchod vyšší o zmiňované dva tisíce tři sta. To znamená, že v průměru pobírají zhruba třináct tisíc. Ženy se však musí spokojit s necelými jedenácti tisíci korun.

Celkově důchod (včetně invalidního a pozůstalostního důchodu) pobíralo v prvním pololetí zhruba dva celá devět milionu lidí. Zhruba dvaadevadesáti tisícům důchodců byl důchod vyplacen i do zahraničí, kde aktuálně žijí. Je to však mnohem větší počet než před dvěma lety, kdy v zahraničí žilo o šest tisíc méně. Lidé se tedy opravdu pomalu, ale jistě stěhují do zahraničí, kde jsou podle všeho pro ně mnohem lepší podmínky. Stejně se však posléze do České republiky opravdu rádi vracejí, protože přece jenom i naše země má takovou tu neotřelou krásu, kterou každý zbožňuje.