Ekonomika

Řecko krátí své dluhy – vrací se na dluhopisové trhy

V poslední době se velice diskutuje o aktuální zadluženosti zemí Evropské unie. Je to hlavně i proto, že dluh České republiky opět rapidně vzrostl směrem vzhůru, i když se prý splatily nějaké položky, které nám dělaly největší potíže. Nicméně i přes takové navýšení, které je v rámci Evropské unie v tomto čtvrtletí vůbec nejvyšší, se Česká republika může pyšnit až osmou pozicí v míře zadluženosti zemí Evropské unie. Je to tedy poměrně stále úspěch.

Tou nejzadluženější zemí však stále zůstává Řecko, které však v poslední době začíná své dluhy splácet. Odráží se od svého dna a začíná se vracet i na dluhopisový trh. Jedná se o vrácení se na trh po tříleté pauze. V aukcích se tak otestuje důvěra investorů, která se týká oživení řecké ekonomiky. Řecko by se tak tímto krokem chtělo pokusit o zbavení se závislosti na penězích ze záchranného programu.

O řecké dluhopisy je opravdu velký zájem

Ministerstvo financí v Aténách aktuálně nabízí investorům novou emisi pětiletých dluhopisů. O ně je kupodivu obrovský zájem a je tak dost možné, že se Řecko opět vrátí do formy a odtrhne se ode dna. K financím Řecka aktuálně přispívá i velice dobrý cestovní ruch.

Řecko se na dluhopisové trhy vrací opravdu po dlouhé době. V roce 2010 v důsledku finanční krize ztratilo veškerý přístup na dluhopisové trhy, poté se na ně dočasně vrátilo před třemi lety. Doufejme, že se i nyní nebude jednat jenom o dočasnou záležitost. Bylo by skvělé, kdyby se tímto Řecko mohlo vymanit ze záchranného programu, na kterém se Řecko dohodlo s eurozónou předloni. V tomto rámci mělo dostat Řecko během tří let až šestaosmdesát miliard eur, což je v přepočtu zhruba něco přec dva biliony korun. Věřitelé nyní schválili další splátku z tohoto záchranného programu, který je už třetím.

Mimo to Řecko dokonce snížilo poměr vládního dluhu k hrubému domácímu produktu nejrychleji ze všech zemí Evropské unie. Bohužel je stále o sto osmdesát procent zadluženější než druhá nejzadluženější země, a to Itálie.