Ekonomika

Jak se změní daně v roce 2022

Stejně jako každý rok, i ten příští dojde k jistým změnám v daních. Daně nejsou zrovna sympatické téma, které by bylo tím nejoblíbenějším ve všeobecných diskuzích, ale jedním z těch důležitých, které je třeba jednou za čas probírat. A nyní ten čas nastal. Jaké změny čekají poplatníky a co přinese po daňové stránce rok 2022? 

Mění se sleva na poplatníka 

Jednou z nejvýraznějších změn je sleva na dani na poplatníka. Základní sleva se z původních 27 840 korun posouvá na 30 840 korun. Už druhý rok v řadě tak dochází k navýšení slevy o rovné tři tisíce korun. Tuto roční slevu, respektive její část, může uplatnit i každý zaměstnanec měsíčně. Musí ale u svého zaměstnavatele podepsat takzvané prohlášení poplatníka, kterému se ale spíše říká růžový formulář. 

Mění se také paušální daň 

Pokud se mezi námi najdou jedinci, kteří hradí takzvanou paušální daň (čili jednu částku měsíčně zahrnující jak poplatky za sociální a zdraví, tak příslušné daně, a tím si mažou povinnost podávat daňové přiznání), máme pro vás zprávu – výše měsíční zálohy se od nového roku bude zvyšovat, a to z prvotních 5469 korun na 5994 korun.  

Důvodem je především zvýšení minimální mzdy zálohy na sociální pojištění na patnáct procent. V příštím roce bude činit rovných 3267 korun, zbytek ze zmiňované částky pak tvoří zdravotní pojištění (2627 korun) a stovka jako daň z příjmu. 

Změní se také zastropování měsíčního daňového bonusu 

K čemu dalšímu po novém roce dojde? Ke zrušení zastropování měsíčního daňového bonusu. Tím se myslí rozdíl mezi vypočtenou daní z příjmů a slevou na děti vypláceného finančním úřadem, když dojde k vyměření záporné daňové povinností. 

Limit byl do nynějška ve výši 5025 korun. 

K čemu dalšímu po novém roce dochází? 

Dále dojde k: 

  • Zavedení slevy na dani na zastavené exekuce. 
  • Rozšíření okruhu příjmů osvobozených od daně z příjmů. 
  • Změně daňového zvýhodnění na vyživované děti.