Práce

Jak si říct o přidání? Tipy, jak na to

Máte pocit, že ve svém zaměstnání odvádíte kus práce, ale nejste za ni dobře placeni? Nebo se vám zvýšil nájem a potřebovali byste přidat? Řekněte si vašemu šéfovi o přidání, na tom nic není. Možná však nevíte, jak na to. Žádat si o větší plat je choulostivá záležitost, ne každý ví, jak na to. Díky tipům si však budete vědět rady.  

Žijeme v době, kdy se zvyšují platy jen v některých společnostech. Pokud patříte ke schopným zaměstnancům, ale šéf vám nepřidal jako vašim kolegům, případně jste našli práci s lepším finančním ohodnocením, požádejte ho o zvýšení platu. Ne nadarmo se říká, že “lína huba, holé neštěstí”.  

Nedávné průzkumy ukázaly, že zaměstnanci jsou v práci spokojeni, ovšem s čím spokojení nejsou, je jejich mzda. Možná je však chyba v nich, nedokážou si totiž říct o přidání. Pokud víte, že si zasloužíte přidat, neváhejte a zajděte za vedením.  

Vytáhněte úspěchy z minulosti 

Pokud si sjednáte schůzku se šéfem, musíte mít připravené důvody, proč by vám měl přidat. Proto se nebojte vytáhnout vaše úspěchy z minulosti. I když se všude píše, že do minulosti bychom se vracet neměli, toto je výjimka. Vytáhněte všechny vaše úspěchy či dny, kdy jste šéfovi zachránili krk. Napište si shrnutí vašich přínosů na papír a při schůzce je vytaste.  

Mějte předem promyšlenou částku 

Mnozí lidé jdou za šéfem s tím, že chtějí požádat o zvýšení platu, ale nemají promyšlenou částku, jakou by chtěli pobírat. To je zásadní chyba. Člověk musí mít promyšlenou částku v čistém, případně se vyplatí si vytouženou částku trochu navýšit, šéf pak sklouzne při smlouvání k částce, kterou chcete. Ovšem blafujte jen s opatrností.  

Nebojte se odmítnutí 

Možná nechcete jít za šéfem proto, že se bojíte odmítnutí. Nebojte se odmítnutí, trh je aktuálně plný atraktivních pracovních pozic. Když šéf nevyhoví, půjdete zkrátka jinam.