Práce

Situace na pracovním trhu na sklonku roku 2016? Svítá na lepší časy

Jak vypadá současný pracovní trh konce roku 2016 a s čím vyrazíme do roku 2017? Situace je rozhodně lepší, od dob krize se mnohé změnilo. Pracovních nabídek je více, lidé si mohou vybírat. Někteří změnili práci, polepšili si.

Nezaměstnanost poklesla

Pracovních nabídek v meziročním srovnání rozhodně přibylo, což je pozitivní zpráva, pro všechny, kteří práci aktuálně hledají, nebo o změně místa uvažují. Může jich být odhadem i o 40 % více. Firmy hledají zejména technické profese a odborníky, ale i další odvětví zaznamenávají růst. Vše se samozřejmě promítá i do statistik nezaměstnanosti. Český statistický úřad dokonce uvádí, že přibližně půl roku je Česká republika na tom s nezaměstnaností nejlépe v celé EU. I když i statistiky je samozřejmě nutné brát s rezervou, protože řada nezaměstnaných třeba není na Úřadu práce registrována, vypovídá to o tom, že situace je nyní opravdu dobrá. Existují regiony v ČR, kde je nezaměstnanost dokonce pod 4 %, přitom v krizových letech dosahovala mnohde i 9 %.

Objevují se sickdays i práce z domova

Dochází i k růstu platů, průměr překročil 27 tisíc. To je samozřejmě hodně zkreslující číslo, protože se vše odvíjí od oboru, profese, profesním postavení, regionu. Pravdou ale je, že situace se postupně zlepšuje, a to i v oborech, které byly ještě donedávna velmi silně podceňovány, jako například prodavačky nebo dělníci. Lidé proto projevují zájem změnit práci, hledají nové nabídky a možnosti. Zhruba kolem 10 % se rozhlíží po pracovních portálech a nevylučuje, že kdyby narazilo na zajímavou nabídku, nebude váhat a zkusí ji. Mohou třeba najít práci blíže k domovu. Řada firem si chce získat zaměstnance i různými benefity. Například místo čtyř týdnů dovolené nabídne pět. Oblíbené jsou také sickdays, tedy dny placeného volna, kdy si zaměstnanci mohou něco vyřídit nebo si nemusí brát neschopenku, když jim není dobře. Také se objevují firmy, které zaměstnancům umožňují práci z domova.