Ekonomika

Jak snížit energetickou náročnost domu?

Kdo by si nepřál ušetřit energie. Jejich cena každoročně stoupá a tento trend bude pokračovat i v následujících letech. Jak je možné snížit energetickou náročnost svého domu a docílit tak výrazné úspory v každoročních výdajích? 

Zateplení domu 

Pokud si přejete zateplit dům, víte o tom, že státní dotační program Nová zelená úsporám dokáže pokrýt náklady na zateplení až do výše 50 procent celkových nákladů? Pokud se rozhodnete vyměnit okna, zateplit obvodové stěny, nebo třeba zateplit střechu a stropy, můžete od státu dostat i více než půl milionu na podporu tohoto úsporného řešení. Získat je možné jak dotaci na zateplení, tak dotaci na výměnu oken.

Obnovitelné zdroje energie

Nemusíte patřit mezi nadšence ekologie, ale pokud si přejete ušetřit, využití těchto zdrojů je ideální volbou. Stát vám v rámci dotace opět uhradí až polovinu vzniklých nákladů. Můžete si například vyměnit neekologický zdroj tepla, nebo si nechat instalovat solární systém na svou střechu. Dotaci získáte také v případě, že se rozhodnete pro systém řízeného větrání s rekuperací tepla, nebo pro využívání tepla z odpadních vod. Je tolik způsobů, jak ušetřit. 

Nový dům je třeba přizpůsobit trendům

Moderní technologie a vyspělé postupy dovolují novým zájemcům o stavby, aby šetřili již před samotnou stavbou domu. Opět vám pomůže státní dotace, která podporuje stavby domů s nízkou energetickou náročností. Budete tak mít stavbu, ve které jsou náklady na energie mnohem nižší než v klasickém domě, a ještě vám na tato řešení přispěje stát. Trendy v bydlení hovoří jasně – plýtvání rozhodně není v módě. 

Přejete si ještě něco navíc? Dotační bonus mohou využít majitelé rodinných domů, kteří budou kombinovat dotace z programu Nová zelená úsporám a kotlíkové dotace. Výměna kotle za energeticky méně náročný je tak opět státem podporovaným řešením. Kotel, který zpracovává ekologická paliva, je pak přínosem nejen pro vás, ale také pro životní prostředí.