Půjčky

Splátkové prázdniny nejsou bez háčku

Zní to lákavě. Ale není všechno zlato, co se třpytí. A u splátkových prázdnin to platí dvojnásob. Možná vám trošku uleví, ale hned při další splátce si vezmou všechny dobré úmysly zpět. Pokud není situace nevyhnutelná, odolejte.  

Úleva? Částečně  

Čerpáte půjčku. Máte za sebou první splátku. A zničehonic vám banka oznámí, že můžete využit výhodné nabídky splátkových prázdnin a ulevit si od ukrajování z dluhu. Na první dobrou odmítnete, chcete být maximálně poctiví, pak se ale objeví další výdaje jako rozbitá pračka a nové brýle nebo jen touha vyrazit za hranice. A každá koruna se hodí.  

V takových případech už splátkové prázdniny znějí mnohem lépe a snadno přehlédnete i drobné nástrahy, které by vás měly varovat. Nejde sice o kličky, které vás dostanou do problémů, ale rozhodně nejde o extra výhodnou nabídku, díky které se jen na dva měsíce vyhnete splácení. Musí to být předně výhodné pro banku. To ale klienti většinou nevidí a spočítají si to až později.  

Kde je překážka?  

Problémů je v souvislosti s tímto lákavým bankovním produktem několik. Ten první je v tom, že jakmile si na dva měsíce ulevíte, není cesty zpět. Musíte splátkové prázdniny vyčerpat. Když tedy přijdete k penězům, je třeba dva měsíce počkat a až pak je vložit a snížit si úvěr.  

Splátkové prázdniny fungují tak, že jakmile si dvě úhrady odložíte, automaticky se vám změní parametry půjčky, lehce se navýší úroky a prodlouží doba splácení. Neplatí tedy to, co jste podepsali při sjednání a nastavené parametry jsou pozměněné. Vše musíte stvrdit podpisem na pobočce nebo souhlasem v internetovém bankovnictví. Vždy ale dobře prozkoumejte, jestli není změna příliš velká a vy ve finále neproděláte.  

Třetí nástraha se týká samotného čerpání. Od začátku půjčky totiž musí proběhnout alespoň jedna splátka a prázdniny je možné čerpat v kuse (většinou dva měsíce) a jen jednou během dvanácti měsíců. Zároveň nejsou splátkové prázdniny dostupné všem a není možné se na něj spoléhat jako na běžný bankovní produkt.