Ekonomika

Stát spustil vlnu dotací na výsadbu stromů

Stát aktuálně má pod svými křídly nespočetně mnoho dotací, kterých mohou lidé využít. Například došlo ke spuštění poslední vlny kotlíkových dotací, také je spuštěna poslední vlna dotačního programu Nová zelená úsporám. A kromě toho se také spustil zbrusu nový dotační program, který je určený na výsadbu stromů. Za novým dotačním programem stojí Ministerstvo životního prostředí, které program spustilo druhý říjnový den. Žádosti se mohou posílat do poloviny letošního října a zájemci mohou získat peníze na výsadbu nových stromků.  

Peníze mají putovat například na nákup sazenic, také na nákup materiálu nebo mají snížit náklady na péči o stromky. Dotační program má být podporou nového celonárodního projektu Sázíme budoucnost, na který bylo vyčleněno více jak sto milionů korun ze Státního fondu životního prostředí.  

Administrativa je naprosto jednoduchá 

Nemusíte se bát toho, že budete muset vyřizovat hromadu věcí. Celá administrativa je poměrně jednoduchá, není tam nic, čemu byste nerozuměli nebo s čím byste potřebovali pomoct. Žádosti lze navíc posílat elektronicky, projekty se hned následně zhodnocují a vyhodnocují, schvalují se průběžně. O tom, jestli vám bude nebo nebude udělena dotace, byste měli vědět už v rámci tří týdnů. 

Co je cílem projektu? 

Cílem celého projektu a také cílem dotačního programu je do pěti let vysadit mimo les a lesnaté oblasti zhruba deset milionů stromků, které by zlepšili životní prostředí. Proč právě deset milionů stromků? Za každého občana jeden.  

O stromech se všeobecně ví, že výrazně přispívají k ochraně klimatu a že zabraňují oteplování a erozi půdy, také čistí ovzduší. Jelikož dochází neustále k ohromnému kácení lesů, dochází tedy ke ztrátě ochrany našeho klimatu, kterou stromy představují, a tak je zapotřebí vysázet nové stromy, jež budou vzduch čistit a budou zabraňovat erozi půdy.