Práce

Svařovací kukly: do čeho se vyplatí investovat?

Svařovací kukly jsou důležitou součástí svařování. Jejich primárním úkolem je ochrana zraku svářeče, nicméně moderní kukly jsou již vybaveny i některými dalšími funkcemi. Tak například obsahují speciální filtry, které mají svářeče chránit před vdechováním škodlivin. Čím více funkcí má svářecí kukla, tím je také dražší, proto se vyplatí zamyslet se nad tím, jak často svařujete. Pokud je to velice často, vyplatí se vám investovat do kvalitních, i když trochu cenově dražších kukel. Kukla pro příležitostné sváření nemusí být ani samostmívací ani s filtrem. 

Samostmívací kukly 

Samostmívací kukly jsou velice pohodlným zařízením, kdy odpadá nutnost odklápět kuklu za účelem kontroly kvality svárů. Fungují na základě LED displeje, který sám rozpozná změnu jasu a sám se zatmí. Tím vznikne klasická ochrana zraku. A nemusíte se bát, tato změna skla na tmavé je velice rychlá, takže ochrana zraku je zaručena. Samostmívací kukly jsou způsobem, jak zefektivnit práci – šetří váš čas, který byste strávili odklápěním a sklápěním kukly. 

Rychlost snímání 

I levné kukly mají poměrně dobrou hodnotu rychlosti snímání. Toto není ukazatel, kterým bychom se měli zabývat primárně. Je dobré zaměřit se spíše na optickou kvalitu displeje. Pokud se na displeji objevují skvrny nebo různě tmavý displej, můžete to působit jako rušivý element a snížit tak kvalitu sváru. Kvalitu kukel upravuje norma EN 379. Kukly jsou označovány značkou CE. 

Rozsah zatemnění 

Čím vyšší je stupeň zatemnění, tím je sklo tmavší. To znamená, že se dá použít na jakékoli druhy svařování. To znamená, že čím je vyšší rozsah zatemnění, tím je kukla kvalitnější. 

Velikost průzoru 

Jedná se o další důležitý parametr, který zvyšuje komfort při sváření. Čím je průzor větší, tím je práce v kukle snadnější – a může se to projevit také na kvalitě odvedené práce. Je jasné, že čím větší průzor, tím je také vyšší cena.