Tipy na úsporu vody, které se hodí do každé domácnosti

Za posledních 25 let ubyla více než jedna čtvrtina ze zásob pitné vody! Tato skutečnost je natolik alarmující, že bychom si měli začít uvědomovat, že se opravdu vyplatí s ní šetřit. Všechny organismy jsou tvořeny vodou, mezi ně patří i člověk. A proto je v našem zájmu, aby nám voda vydržela co nejdéle: protože když o ni přijdeme, nemáme šanci na přežití. Níže přinášíme úsporné tipy, jak na šetření s vodou. 

Čištění zubů a koupání 

Spousta lidí si každý den čistí zuby (ideálně dvakrát) a koupe se jednou za den. K těmto činnostem vodu potřebujeme. Místo toho, aby vám voda při čištění zubů nebo holení tekla proudem, napusťte si ji do kelímku. Není potřeba, aby tekla nepřetržitě. Mnohem úspornější než naložit se do vany plné vody, je krátce se osprchovat. To je dostatečné pro vaši hygienu. Pokud přece jen toužíte po koupeli, neplňte vanu plnou vody. Postačí ji naplnit do jedné třetiny. 

Systém ekonomického splachování 

Na jedno spláchnutí záchodu je spotřebováno asi 7 až 10 litrů pitné vody. Existují speciální zařízení na splachování, která vám umožní spláchnout menším množství vody – a vyplatí se do nich investovat.  

Kontrolujte kohoutky 

Vždy po použití kohoutku zkontrolujte, zda jste jej dobře uzavřeli. Kapající kohoutky nebo protékající záchod se snažte vyřešit co nejdříve. 

Úsporná stavba 

Pokud vás trápí situace s pitnou vodou a plánujete nové bydlení, měli byste vsadit na dřevostavby. Při její montáži je použito o hodně méně vody než při stavbě cihlového domu. Dřevo je až patnáctkrát lepším izolantem než právě beton. Pokud v zimě zatopíte, udrží dřevostavba déle teplo. V létě zase pomáhá zadržovat chladný vzduch. A výhodou je také rychlost stavby oproti zděným domům, s čímž se váže také nižší cena za jejich montáž. Pracovníci stráví na stavbě méně času, takže si méně naúčtují. 

Mytí nádobí 

Nejúspornějším způsobem mytí nádobí je použít myčku na nádobí. 

Sběr dešťové vody 

Pokud je to možné, sbírejte dešťovou vodu – bude se skvěle hodit například k zalévání květin.