Ekonomika

Tisícovky zaměstnanců chybí v automobilovém průmyslu

Pokud se rozhodujete, kam svého syna dáte po základní škole, protože on sám se nemůže rozhodnout, jestli by chtěl jít na obor s maturitou nebo čistě do výučního oboru, rozhodněte se především pro automobilový průmysl, protože přesně tam najde po svém vyučení stoprocentní využití. Automobilový průmysl totiž už delší dobu hledá lidi, protože i v tomto průmyslu chybí nemístná suma zaměstnanců. Před nedávnem se samotný automobilový průmysl dal znát, že jim chybí kolem čtyř tisíc zaměstnanců, ale že s naplněním počítají až kolem roku 2019, kdy vyjdou aktuální studenti, jež se učí právě této profesi. Jednalo se o obecnou cifru, která se nyní však znásobuje, protože tisíce zaměstnanců nechybí celkově, ale pouze v jednotlivých krajích. Nejhůře je na tom Moravskoslezský kraj.

V samotném Moravskoslezském kraji chybí přes dva tisíce zaměstnanců pouze v automobilovém průmyslu. Jednotlivé společnosti hledají zaměstnance, kde jen můžou, ale nedostatek lidí na českém trhu jim trochu komplikuje jejich výrobu a celkové chody podniků. S touto situací se však musí nějak poprat, proto se rozhodli, že začnou zaměstnávat i řadu cizinců, protože právě ti se hrnou do práce jako diví.

I přes přijímání cizinců je lidí nedostatek

Bohužel ani cizinců není tolik, aby pokryli potřebné pozice, které se potřebují naplnit. Nedostatek zaměstnanců je však problém, který se vážně musí akutně řešit, protože jinak se bude Moravskoslezský kraj potýkat s řadou krachujících automobilových firem. Nyní místo toho, aby se zvyšovala výroba, výroba se spíše snižuje, protože nemá, kdo by výrobky vyráběl.

V tomto kraji se pomalu, ale jistě začínají dokonce odmítat řady objednávek, protože zde nemají potřebné firmy, které by byly natolik schopné, aby vyřídily i s malým počtem zaměstnanců vše, co se jim nabízí. Je to škoda, protože by jim s takovou zisky jenom rostly.