Ekonomika

Jak ušetřit za topení tisícikoruny ročně

Podle posledních informací začíná ekonomika trochu polevovat, to však nic nemění na tom, že cena elektřiny a plynu míří vysoko, vysoko nahoru. Pokud nemáte zájem o to, aby vás účty za elektřinu a plyn doslova zruinovaly, měli byste se naučit trochu hospodařit s energiemi. Zejména nyní, kdy je v plném proudu topná sezona, bychom se měli naučit zacházet hlavně s topením. Nechceme přece, abychom jenom za topení vyhodili do vzduchu doslova miliony korun.  

Topná sezona letos začala poměrně brzy. Většina českých domácností už dlouhou dobu topí, a tak se mnozí lidé snaží učit šetřit s energiemi. Nemají opravdu zájem o to, aby je topení zruinovalo. Pokud se i vy snažíte uspořit nějakou tu korunu za topení, poradíme vám pár tipů, jak na to.  

Máte utěsněná okna? 

Ještě, než dojdou velké zimní mrazíky, bychom se měli informovat o tom, jestli máme dobře utěsněná okna. Pokud totiž okna nejsou pořádně utěsněná, je problém na světě. Pokud okna nejsou utěsněná, teplo zkrátka utíká ven. Můžeme tak topit dlouhé hodiny, ale stejně nebudou místnosti tak vytopené, jak bychom potřebovali a jak bychom chtěli. Utěsněte tedy všechna okna ve vašem domě, aby nemělo teplo, kam utéct.  

Pozor na závěsy a záclony  

Možná topíte, ale nepociťujete to. Problémem můžou být záclony a závěsy, které jsou pohozené přes radiátor. Pokud těžké a masivní závěsy jsou pohozené přes radiátor, nikdy se teplo nemůže dostat plně do místností. Aby se tedy teplo dostalo do interiéru, doporučujeme začít u kontroly závěsů a záclon.  

Nevypínejte topení 

Mnozí lidé dělají tu chybu, že vypínají topení. Jenže když poté topení zapínají, najednou vypotřebují daleko více energie na vytopení celého bytu. Pokud budete topit neustále, ovšem méně, k vytopení bytu dojde, aniž by se spotřebovalo takové množství energie. Doporučujeme pořídit si termostat, který vám bude sám regulovat a udržovat teplotu v místnostech.