Ekonomika

Vejce z klecí na internetu končí

Není to tak dávno, co internet obletělo video, v němž jsme mohli nahlédnout na to, jak se zachází se slepicemi v klecích či jak probíhají klasické chovy v klecích. Vajíčka, která dnes a denně kupujeme v obchodech, se nám najednou přestala líbit, lidé přestaly vejce z klecí kupovat, jelikož nechtěli podporovat takové zacházení se zvířaty. Začalo se s chovem slepic. Ten, kdo si mohl slepici pořídit, tak si ji pořídil, aby moc dobře věděl, jaká mají vejce původ. Navíc vejce z domácího volného chovu jsou i po chuti i barvě zcela jiná, lepší a odlišná. Ti, kteří si slepice koupit nemohli, se rozhodli kupovat dražší vajíčka, kterým se takzvaně říká šťastná vajíčka. Taková vajíčka totiž pochází z volných chovů, kde slepice netrpí a kde jsou krmeny stravou, která je pro ně typická a která jim zkrátka chutná.  

Na základě videa, které poměrně nedávno obletělo internet, se začala i celá řada prodejců odchylovat od prodeje vajec z klecí. Důvodem byly nejen snižující se tržby, ale také neměli potřebu podporovat takové zacházení se slepicemi.  

I když to poměrně dlouho trvalo, nakonec se stalo, že končí vejce z klecí na internetu, tedy konkrétně u dvou největších internetových prodejců potravin, kterými je Košík.cz a Rohlík.cz.  

Vejce z klecí se přestanou prodávat 

Zkrátka a dobře už v nabídce těchto internetových prodejců potravin nenajdete žádná vajíčka z klecí, najdete jen vejce z podestýlky, z volného výběhu, případně z biochovů. I když by se mohlo zdát, že kvůli snížení nabídky vajec dojde k výrazně vyšším cenám současných šťastných vajíček, není to tak. Ceny zůstanou naprosto stejné, dokonce podestýlková vejce budou stát stejně jako dosavadní vejce z klecí, s nimiž už je nyní amen.  

Dostatek vajíček pro všechny 

Nabízí se také otázka, zdali bude dostatek vajíček pro všechny kupující. Internetoví prodejci však potvrzují, že se podařilo vyjednat a následně zajistit dostatek vajíček od českých chovatelů, a to včetně těch nejlepších nákupních cen na trhu.