Ekonomika

Volkswagen mizí z Íránu. Můžou za to americké sankce

Německá automobilka Volkswagen se vyznačuje dvojitým W ve svém znaku. Jedná se o poměrně prosperující automobilku, která se víceméně nepotýkala s žádnými problémy. Tedy až nyní se musí stáhnout z Íránu. Podle všeho za to mohou nové americké sankce. Samotná automobilka v současné době nemá zrovna čistý rejstřík, i když její minulost není nijak žalostná. Dnes čelí několika žalobám, které se týkají jediného – nevčasného informování o podvodech kolem měření emisí.

To nejhlavnější však nyní je, že musí odejít z íránského trhu. Musí se kompletně stáhnout, na čemž se dohodly obě strany po několikatýdenních dlouhých jednáních.

Volkswagen podle všeho slíbil, že bude dodržovat veškeré sankce proti Íránu. Nechal se slyšet americký velvyslanec, který s automobilkou dlouhé týdny jednal. Američané jsou s tímto krokem spokojeni.

Jak rychle do Íránu vstoupila, tak rychle také odešla

Není to navíc tak dávno, kdy automobilka Volkswagen po dlouhých sedmnácti letech najednou opět vstoupila na půdu Íránu. Ovšem stejně jak rychle přišla zpátky, musí se stejnou rychlostí také odejít. Ke vstupu na íránskou půdu došlo vloni v červenci, kdy se podepsala vzájemná dohoda mezi automobilkou a společností, která má automobily do Íránu dovážet.

Američané nyní udávají krok

Americké sankce byly uvaleny na Írán hned po tom, co americký prezident Donald Trump odstoupil od mezinárodní smlouvy, která pojednávala o íránském jaderném programu. Smlouvu s Islámskou republikou uzavřela konkrétně pětice zemí, kromě Spojených států amerických se také jednalo o Velkou Británii, Čínu, Rusko a Francii.

Sankce mají dopadnout nejen na firmy, které na íránském trhu působí, ale také na firmy, které jakýmkoli jiným způsobem obchodují s tamějšími firmami nebo případně s vládou. Firmy by tedy měly být na pozoru, aby náhodou nedopadly stejně jako zmiňovaná automobilka Volkswagen.