Práce

Vyšší mzdy – i to slibuje rok 2017

Rok 2017 započal hned několika významnými událostmi. Ze všeho nejdříve by se měl zmínit nově zvolený prezident Spojených států amerických – Donald Trump. Jeho výhra ve volbách byla opravdu překvapivou, protože jasným favoritem byla jeho soupeřka Hillary Clintonová. Byla považována za menší zlo, proto se tipovala na vítěze. Poslední události ale ukazují pouze to, že Trump byl zvolen hlavou státu oprávněně. Sympatizuje s ním i český prezident Miloš Zeman a podporuje jeho dekret (který byla ale zrušen kvůli tomu, že měl být údajně protiústavní) o zastavení a nepřijímání uprchlíků do USA. S tímto názorem souhlasila i velká většina obyvatel, protože migranti jsou velkým problémem, jenž nelze stále vyřešit.

V České republice došlo k nepatrným změnám převážně u OSVČ. Ti si totiž musí dát velký pozor zejména na změnu bankovního účtu zdravotních pojišťoven a na větší minimální základ, jenž musí měsíčně platit. Jinak se musí také připravovat na poslední vlnu EET, která je v plánu na prvního března. Registrace je tedy již na místě a neměla by se odkládat stejně jako koupě pokladny.

Pro zaměstnané občany České republiky koluje ve vzduchu dobrá zpráva – bude se totiž zvyšovat plat, a to skoro všude. Vyplývá to z toho, že na trhu je minimální množství pracovní síly. Nedostatek je zejména IT specialistů a dělníků. Důvod je zřejmě takový, že lidé odcházejí do zahraničí za lepší prací, která je samozřejmě mnohem lépe placená. Zaměstnavatelé na toto nebrali ohled, dokud nezjistili, že už nemají možnost velkého výběru nových zaměstnanců. Proto si začali svých stávajících podřízených o něco více vážit. Jsou dokonce ochotni jim připlatit, protože už netouží po dalších výpovědích. Jestliže tedy zvažujete odchod do zahraničí, nejdříve se pobavte se svým šéfem. Jistě vám totiž nabídne zvýšení platu. Pokud vám i nový cifra nebude vyhovovat, sbalte si své kufry a odjeďte za lepším.