Podnikání

Za naftu a benzín bohužel zaplatíte víc

Motoristé nyní nejsou příliš nadšení. Ceny benzínu totiž rostou a u čerpacích stanic si proto musí připlatit. To je pro podnikatele samozřejmě špatná zpráva. Je už tradicí, že nejdráže pohonné hmoty nakoupí v hlavním městě Praze. Jaký vývoj v oblasti cen benzínu a naftu se dá dále očekávat a jak si stojíme v porovnání s minulým rokem?

Nejvíc musí sáhnout do peněženky Pražáci

Během loňského října se ceny benzínu pohybovaly ve velmi podobné výši jako nyní. Totéž se dá přitom říci i o loňských cenách nafty, které uživatelé platili během září 2015. Benzín Natural 95 se během prosince vyšplhal na cenu vyšší o 70 haléřů při srovnání s listopadem 2016. V případě nafty byl skok ještě vyšší, zhruba korunový. Litr Naturalu se v Praze pohybuje nad hodnotou 31 korun, což se nikde jinde v České republice neděje. Za naftu potom pražští řidiči nebo návštěvníci hlavního města, kteří zde tankují, platí asi 30,55 Kč.

Tři nejlevnější regiony

Pokud jedete do Pardubic nebo okolí tohoto východočeského města, rozhodně se vám vyplatí zde také natankovat, protože tu zaplatíte za benzín cca 29,94 Kč, což je více než příznivá cena. Ještě lépe ale můžete pořídit v Královehradeckém kraji, tam budete muset za litr z peněženky vytáhnout jenom 29,10 Kč. Ostudu si neudělá ani Moravskoslezský kraj, kde pořídíte za 29,12 Kč na jeden litr. Jedná se o tři prokazatelně nejlevnější regiony v ČR, tedy v případě cen benzínu.

Těžba klesá, ceny stoupají

Jak se budou ceny nadále vyvíjet? Můžeme očekávat další zdražení? Odpověď zní bohužel ano. Důvodem je hlavně čerstvá listopadová dohoda OPEC, tedy sdružení zemí vyvážejících ropu. Nyní se domluvili na prvním poklesu těžby, který nastane od roku 2008. Na tuto skutečnost samozřejmě okamžitě zareagovaly trhy. Cena ropy logicky stoupla o cca 10 %. Dá se přitom podle odborníků odhadovat, že k podobnému vývoji dojde asi i v dalších měsících. U pump tak možná zaplatíte za benzín i naftu klidně i o pár korun více. Bohužel.