Ekonomika

Zákaz plastových výrobků se blíží. Kampaň #neplastuj byla úspěšná

V nedávné době začal na sociálních sítích boj proti plastovým výrobkům. Lidé se zapojili do kampaně #neplastuj, v níž chtěli poukázat ne škodlivé plastové obaly a brčka, která škodí přírodě i našemu okolí. Mnozí lidé začali místo plastových brček používat kovová či papírová brčka, dokonce mnohá rychlá občerstvení vyměnili své plastové talířky a příbory za kovové. Kampaň #neplastuj tedy rozhodně nebyla zbytečná. Navíc nyní kampaň podpořil i Evropský parlament.

Evropský parlament nedávno podpořil návrh Evropské komise, která chce nadobro zakázat používání plastových výrobků. Návrh má podpořit zdraví našeho prostředí, má se minimalizovat znečišťování a má být v ulicích čistěji. Evropský parlament, jak jsme zmínili, návrh podpořil, tudíž je takřka stoprocentně jasné, že od roku 2021 nebudeme používat žádné plastové příbory, brčka a ani žádné plastové nádobí.

Od roku 2021 by se tedy měla výrazně omezit spotřeba plastů, tím také dojde k omezení znečištění oceánů.

O návrhu se bude jednat

I když Evropský parlament návrh podpořil, stále ještě musí návrh projít při jednání členských států Evropské unie. Návrh však má opravdu skvělou budoucnost a je pravděpodobné, že projde. Díky návrhu bychom mohli najednou dýchat vzduch čistější, sázeli bychom do čistějšípůdy, dokonce bychom byli donuceni změnit naše společenské návyky.

Pokud tedy návrh projde, museli bychom začít používat kovové, papírové nebo případně jiné nádobí, skleničky, kelímky nebo brčka a další.

Chránit životní prostředí nebo chránit moře?

U nás se kampaň #neplastuj sice vztahuje převážně na ochranu našeho životního prostředí, v zahraničí se kampaní chce docílit toho, aby se ochránilo moře, které je neustále sužováno plastovými produkty a výrobky, které lidé odhazují takřka denně do mnohdy královsky modrého moře. Díky zákazu používání plastových výrobků by se mohly snížit škody znečištění na minimum.