Ekonomika

Zaplatí Apple Irsku doplatek daní?

Společnost Apple rozhodně zná každý. Mnozí lidé dokonce vědí i o všech průšvizích, které tato společnost provedla ve své minulosti. K jedněm takovým průšvihům patří i nedávné neoprávněné využívání daňových výhod. Až do nynějška tento skandál neměl řešení, naštěstí nyní se o všem rozhodlo. Podle všeho by měl americký gigant v podobě společnosti Apple začít splácet obrovský nedoplatek na daních, který činí zhruba třináct miliard dolarů. Splátky by měly začít během května.

O rozhodnutí informoval svět irský ministr financí, který se nechal slyšet, že první splátka by měla přijít během posledního jarního měsíce, tedy během května. Podle všeho americký technologický obr dluží Irsku rovných třináct miliard amerických dolarů, což je zhruba 270 miliard korun. Není to zrovna malá suma, proto se nemůžeme divit postupnému splácení.

Jedná se o jistý dluh Irsku, který vznikl tak, že Apple využíval neoprávněné daňové výhody.

Vznikl speciální účet

Pro tento dluh vznikl dokonce samostatný, speciální účet, který si vyžádal dostatek času. Pokud jste sledovali tento jablíčkový skandál, víte, že rozhodnutí, které řeklo, že Apple bude muset splatit Irsku obrovský miliardový doplatek na daních, padlo už vloni. Bohužel až nyní se daly věci řádně do pohybu. Jak jsme zmínili, potřebovaly svůj čas.

Apple není jediným daňovým podvodníkem

Člověk by řekl, že je to chyba, které se dopouští firmy jenom ze zoufalství, ale ve skutečnosti je jenom risk, který buď vyjde, nebo naopak ne. Americký technologický gigant není jediným daňovým podvodníkem, s nímž se musí Evropská unie přít. Brusel se kvůli daňovým výhodám, které jsou mnohdy využívány neoprávněně, pře s dalšími světovými velkofirmami, jako je například Google, Amazon nebo třeba Starbucks.

Jestli by se stalo, že Apple skutečně začne splácet, pohnou se i ostatní případy.