Práce

Ženy a podnikání? Čím dál častější kombinace!

Vždycky to bylo tak, že ženy patřily do kuchyně a muži byli hlavou rodiny, protože právě oni nosili domů velké výplaty, z nichž žila celá domácnost. Jenže to se ženám přestalo líbit pěkně dávno, proto se rozhodly, že změní toto myšlení mnoha mužů. Začaly se tedy více angažovat do kariérního života, proto se není čemu divit, když v současné době se ženy dostávají na takové pozice, o kterých mužům se může jenom zdát. Dokonce pomalu, ale jistě došlapují na jejich platové ohodnocení. Už je dělí jenom osm procent, což už je opravdu o chlup. Léta dřiny se tak vyplatila a pánové musí smeknout klobouk před odhodlaností a pílí mnoha žen.

V poslední době navíc vyšla na povrch jedna analýza, která povídá o aktuálním podnikání, v němž působí nejen pánové, ale také hojně už i ženy. Zájem žen o podnikání totiž opravdu roste. Žádná žena nechce stále jen chodit do práce a odpracovat si nutných osm hodin, které budou hotovým utrpením, ale chtějí dělat přesně to, co je baví. Není se tedy čemu divit, když podnikání stále více zaznamenává i ženskou ruku. Už pátý rok za sebou jde vidět, že ženy o podnikání mají opravdu zájem, protože počet společností, které jsou pod vedením ženy, stále roste.

Kolik firem bylo ženami založeno vloni?

Během loňského roku se v České republice dařilo zejména malým podnikům. Založeno ženami bylo společností opravdu mnoho. Od roku 2012 se počet takových firem zvýšil o třicet čtyři tisíc. Malé společnosti byly zakládány vloni především ženami, o tom svědčí i fakt, že malou firmu založilo dvojnásobně více žen než mužů, a to už je co říct! Úbytek mužů v podnikání zaznamenaly všechny regiony, ve všech krajích však hlásí zvýšení firem pod vedením ženy. Tuto analýzu má na svědomí Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky. Žen podnikatelek přibylo zhruba devět tisíc, kdežto mužů pouze čtyři a půl tisíce za uplynulý rok.