Práce

Zvýšila se nezaměstnanost – jak je to možné?

Česká republika se stále potýká s odcházejícími lidmi. Lidé totiž přičichli k lepším penězům, které mohou získat u našich zahraničních sousedů. Pokud tedy bydlí někdo například v Aši, rád si zajede do sousedního státu, kde třeba bude sekat trávu, ale za mnohem větší peníze, než by získal v České republice v jeho předešlém zaměstnání. Navíc se může dobře naučit cizímu jazyku, bez něhož se v dnešní době opravdu neobejdeme.

Co je ale pozoruhodné zjištění, je to, že stoupá nezaměstnanost. Byť se jedná o pouhou desetinu procenta, každé navýšení se počítá. Proč tomu tak je? Stojí za tím krachující firmy? To asi ne. Zvedla se totiž i nabídka volných pracovních pozic. Ta ovšem nelze jen tak obsadit, protože mezi nezaměstnanými nejsou požadovaní lidé. Ti, kteří jsou alespoň trošku schopní, už práci mají. Nejvíce se hledají IT specialisté a také dělníci a zedníci na stavby.

Nezaměstnanost v Česku sahá až k číslu tři sta devadesát tisíc. Desetina procenta představuje zhruba osm tisíc občanů, kteří přibyli do kolonky „nezaměstnaní“. V roce 2014 se ale jednalo o mnohem větší číslo, tudíž i tak můžeme slavit úspěch.

Otázkou ale zůstává, kde hledat vhodnou pracovní sílu a co dělat se stávajícími nezaměstnanými. Pracovní síly, která by byla schopná, je opravdu jen zlomek všech nezaměstnaných. Ti, co mají alespoň kapku odhodlání a rozumu odchází do zahraničí. Dejte si ruku na srdce, jistě byste také odešli, pokud by vás stávající zaměstnání nebavilo. Lepších peněz se tam totiž dočkáte stoprocentně. Stačí, abyste tam trávili pouze několik měsíců, a vyděláte si dostatek peněz na další dva nastávající měsíce.

Odchod schopných lidí do jiných států přiměl dokonce i zaměstnavatele k tomu, aby zvýšili svým stávajícím podřízeným platy. Kdo ví, o kolik se mzdy pohnou, ale důležité je, že se o něco zvýší. Zaměstnavatelé si už ve svých podnicích nemohou dovolit, aby jim výpovědi na stolech stále přibývali. Proto jsou zkrátka ochotni přidat nějakou tu korunu k dobru.