Půjčky

Kdy může být žádost o půjčku zamítnuta a jak tomu předcházet

I v dnešní době se stále můžete setkat s tím, že bude vaše půjčka zamítnuta. Jestliže se do této situace dostanete, nebuďte smutní. Existují totiž další varianty, jak získat peníze. Ovšem samozřejmě vždy platí, že nejlepší je případnému neúspěchu předcházet.

Nejčastějších důvody vedoucí k zamítnutí půjčky a jejich základní prevence

  1. Nelze doložit pravidelné příjmy – v tomto případě nemá moc smysl žádat o bankovní půjčku, jelikož bankovní sektor požaduje doložení příjmů téměř vždy. Jedinou výjimkou může být banka, která zná vaši platební historii, protože u ní máte běžný bankovní účet. O něco lepší možnosti nabízejí nebankovní společnosti. Je ale nutné se zaměřit na nebankovní půjčky bez doložení příjmů.
  2. Nedostatečně vysoké příjmy – zde je důležité, jaké příjmy vlastně máte. Pokud po odečtení pravidelných výdajů převyšují nastavené životní minimum a nemáte další dluhy, máte se žádostí o půjčku šanci. Jen je nutné žádat o adekvátní částku se splátkami, které dokážete bez problémů platit. V tomto případě můžete uspět i u bankovních půjček.
  3. Zápis v registru dlužníků – nejprve vám musíme prozradit, že registrů dlužníků existuje hned několik a dostanete se do nich velice snadno. Jestliže jste v minulosti nezaplatili něco včas a nedomluvili se na odkladu platby závazku s vaším věřitelem, je šance, že jste v registru, poměrně vysoká. Většina poskytovatelů půjček registry prověřuje. Když zjistí, že v některém z registrů máte zápis, může být žádost zamítnuta. Proto je lepší, když o zápisu víte nebo na něj máte podezření, vybírat z tzv. půjček bez registru. U nich se do registrů nenahlíží.
  4. Větší počet půjček – dalším problémem pro úspěšné schválení půjčky na cokoliv může být situace, kdy má žadatel ještě nějaké další nesplacené půjčky. A v podstatě nezáleží na tom, zda máte jen jednu nebo několik půjček. Proto si vždy před podáním žádosti přečtěte podmínky, za kterých je půjčka poskytována. Někdy je zakázáno mít více půjček od stejné společnosti nebo banky, jindy to platí obecně pro jakýkoliv dluh z titulu půjček. Existují i opačné situace, kdy s tím není žádný problém. Každopádně pro větší počet půjček musíte mít vždy dostatečně vysoké příjmy.
  5. Lži v žádosti – pamatujte, že poskytovatelé bankovních a nebankovních půjček mají poměrně sofistikované systémy pro prověřování bonity žadatele a pravdivosti jím uvedených údajů. Proto jakékoliv lhaní nemá žádný význam a jenom vám „zavře dveře“ k vysněné půjčce.

Neuspěli jste navzdory našim radám? Nejspíše je to dobře!

Jestliže jste, navzdory výše uvedeným informacím, se žádostí o půjčku neuspěli, nezoufejte. Vždy to můžete zkusit ještě někde jinde. Abyste si vybrali co nejlépe, využijte online srovnání půjček. Díky němu si uděláte přehled o tom, kde by vám mohli žádost schválit, v souladu s podmínkami poskytovatele, které splňujete. Navíc si můžete vybrat půjčku s nejlepšími podmínkami, jelikož srovnání jednotlivých produktů je přehledné a nabízí aktuální informace.

 

Kdybyste ani při dalších pokusech neuspěli, berte to jako zásadní informaci. Díky ní se musíte zamyslet nad tím, co byste měli v životě změnit, aby se vaše finanční podmínky zlepšily. A to až do té míry, že nebudete půjčku potřebovat nebo alespoň tak, abyste byli při další žádosti úspěšní. Jinými slovy, začněte odstraňovat příčiny nedostatku peněz a nečekejte až na následky. Do té doby je potřeba opakované zamítnutí půjček vnímat v podstatě jako ochranu před mnohem většími problémy, než nyní máte.

Úplným závěrem vás varujeme před půjčkami od lichvářů. U nich byste možná půjčku získali, ale jejich podmínky jsou natolik nevýhodné, že jsou přímou cestou do dluhové pasti.