Půjčky

Půjčka pod dohledem manžela. Co to znamená?

Není půjčka jako půjčka. Záleží na účelu, na době splácení, na výši splátky. A na objemu peněz, který potřebujete. Pokud totiž přesáhne stanovený limit a jste v manželství, budete muset partnera požádat o svolení finančně se zavázat.  

Dvojí ochrana  

Dalo by se namítnout, že dospělý člověk je zodpovědný sám za sebe. A to se týká práce, bydlení a pochopitelně i peněz. Do jisté míry je to pravda, ale manželství je institucí, která zasahuje do mnoha aspektů života. A rodinný rozpočet je jedním z nich. Předpokládá se, že mezi partnery je jistá důvěra a hovory o penězích, které jsou dle statistik jedním z nejčastějších důvodů hádek a časovanou bombou v každé diskuzi, nejsou tabu. O financích je třeba mluvit otevřeně a mít jasnou představu o tom, jak s nimi nakládat, kam je investovat, za co je utratit a pochopitelně i to, kde si je obstarat a půjčit.  

U hypoték, kde se pohybujete v řádu milionů korun, se většinou upisují oba partneři, aby se jejich příjmy sečetly a bylo možné čerpat vyšší částku s výhodnějšími podmínkami. U klasických půjček to ale není pravidlo. Jeden z manželů si může půjčit na auto nebo na rekonstrukci zděděného bytu. A druhý se nechce angažovat. To ale neznamená, že by o záměru vědět neměl.  

Dát si vědět…  

A banky toto nepsané pravidlo dodržují. Nechtějí, abyste se dostali do problémů ohledně peněz ani osobních vztahů. Je to tak v pořádku. Právě proto je nastavená hranice tří set tisíc korun. O nižší částce partner vědět nemusí, i pouhou korun nad je ale třeba hlásit a dodat bance potřebné potvrzení, že protistrana souhlasí. Jde o jednoduchý formulář nápadně podobný čestnému prohlášení, nic složitého. Jde jen o záruku klienta vůči bance, že se neřítíte do problémů.  

Najdou se ale i takové banky, kde si na limity nehrají. Stejně tak existují ty s mnohem přísnějšími pravidly. Hledejte takovou, která vám nabídne dobré podmínky pro vaši aktuální životní situaci, abyste nemuseli dělat příliš velké kompromisy.