Ekonomika

Zlato jako investiční bezpečí?

Přemýšlíte, že se vrhnete do světa investování? Není to tak snadné, investiční svět je plný nebezpečí a je třeba mít oči neustále na stopkách. Růžové brýle nemají ve světě investic své místo, je třeba, abyste měli opravdu otevřenou mysl a poznali, kdo z vás chce jen peníze vymámit a obrat vás. Obecně platí, že začátečníci by měli začínat při investicích trochu méně riskantních. Sice nebudou zisky nijak dech beroucí, na druhou stranu se takto získají zkušenosti pro pozdější riskantnější investice, které následovně přinesou daleko vyšší zisky. Pokud se však chcete pustit do světa investic, nabízí se otázka, co nyní preferují zkušení investoři?

Nedávno vyplynulo na povrch, že investoři sází na zlato. Polemizuje se tak nad tím, jestli není zlato investičním bezpečím. Cena zlata je totiž nejvýš za půl roku, je to však komodita se stále kolísající hodnotou, proto je třeba brát nynější stav zlata s rezervou.

Na druhou stranu zlato jako komodita je skvělá investice. Sice se se zlatem pracuje a různě se opracovává, neznamená to ale, že při opracovávání a zpracovávání ztrácí svou hodnotu. Naopak. Hodnota se neustále zvyšuje. Není to jak u kakaa nebo kávy, což jsou taktéž komodity, do nichž lidé s oblibou investují peníze.

1300 dolarů za troyskou unci

Jak již bylo zmíněno, hodnota zlata je nyní nejvýš za posledního půl roku. Na světových trzích totiž stoupla cena zlata na 1300 dolarů za troyskou unci, což je něco přes třicet gramů zlata. V minulosti sice propadlo zlato, ale nyní se opět dostalo na svůj vrchol. Najednou se zlato stalo bezpečným útočištěm v období nejen ekonomické, ale také politické nejistoty.

Co stojí za růstem hodnoty zlata?

Nabízí se otázka, co může za růst hodnoty zlata. Podle odborníků za to může změna v měnové politice Spojených států amerických, kde se aktuálně zvýšila inflace. Navíc se ukončil výkup aktiv Evropské centrální banky, podíl na zvýšení hodnoty zlata má také blížící se brexit.