Práce

Americká banka propouští. Bez práce budou tisícovky lidí

Zatímco v České republice se bojuje o poslední volnou pracovní sílu, v Americe se razantně propouští. První firmou, která se rozhodla propustit nikoli stovky, ale rovnou tisíce svých zaměstnanců je firma WellsFargo, která snižuje stavy o pět až deset procent. Podle všeho je za tím snaha zvýšit efektivitu, ale zároveň se mění chování klientů, což se také odráží na výnosech banky.

Je však nutné zmínit, že propouštět se nebude najednou, ale postupně. Začne se u stovek, ale dojde na tisíce propuštěných zaměstnanců. Podle všeho se jedná o tříleté propouštění, během tří let se má snížit stav banky o zmiňovaných pět až deset procent.

S menším počtem zaměstnanců budou menší roční náklady

Banka si od velkého a dlouhodobého propouštění slibuje zejména to, že se sníží roční náklady, které souvisí se správou vkladů do roku 2020. Podle všeho by se mělo dosáhnout snížení nákladů o tři a půl miliardy, kdy se tím dosáhne hranice padesáti miliard dolarů.

V současné době známá americká banka WellsFargo zaměstnává zhruba 265 tisíc lidí, podle dostupných informací by měla v průběhu tří let propustit zhruba třináct až pětadvacet tisíc zaměstnanců.

Podle všeho zaměstnanci nebudou už ani potřeba. Lidé začínají toužit po digitálních věcech, tudíž i banka se bude postupně digitalizovat, s čímž se bude potřebovat stále méně a méně zaměstnanců.

Banka doufá ve více investorů

Banka však doufá také v to, že když se začnou propouštět zaměstnanci, dojde k plánovanému snížení nákladů, což by mohlo přilákat nové investory a sponzory. Podle všeho se jedná o reálný plán, který by skutečně mohli být brzy naplněn.

Aktuálním propouštěním si banka však nezachrání svou pošramocenou pověst. V posledních letech se nejedná o důvěryhodnou banku, která by dbala na bezpečnost. Prý si sama zřídila až tři a půl milionu falešných účtů, jen aby naplnila své cíle.