Ekonomika

Bratislava je rozvinutější než Praha

Města se mezi sebou neustále porovnávají. V České republice máme mnoho krásných měst, která stojí za navštívení, máme mnoho krásných míst, které je třeba vidět. Málokdo si však uvědomuje, že města jako taková jsou dennodenně srovnávány s městy, které se nachází v zahraničí. Například se nedávno bojovalo o nejinovativnější město na světě, nyní se ukázalo, jaké město je nejrozvinutější. Bohužel naše krásná česká Praha se nedostala do první pětice – předběhla ji sousedská Bratislava.

Nejrozvinutější město se určovalo na základě hrubého domácího produktu na obyvatele. Samozřejmě se rozhodovalo jenom mezi zeměmi Evropské unie, nesrovnávaly se další jiné zahraniční země. Pojďme se nyní podívat, jak to dopadlo – informace poskytl Český statistický úřad s odkazem na data z roku 2015.

Praha se umístila šestá

Našemu hlavnímu městu to uniklo skutečně jenom o vlásek. Jedno jediné město ho předběhlo, mohli jsme být v první pětici. Před Prahou se umístil Lucemburk, Hamburk, Brusel, Bratislava (respektive Bratislavský kraj), Londýn. Na druhou stranu jsme předehnali velmoci, jako je Paříž, Stockholm nebo i krásnou Vídeň.

Pokud bychom měli znát přesné pořadí prvním byl skutečně Lucemburk, poté Hamburk. Sedmé místo si odneslo Horní Bavorsko, Berlín byl dokonce až pětašedesátý.

Podle všeho jenom samotná matička měst Praha vytvořila během minulého roku čtvrtinu HDP celé České republiky.

Praha je na tom ekonomicky velice dobře

Nikdo určitě nepopře, že Praha je na tom po ekonomické stránce skutečně skvěle. Jenom vloni byl ekonomický výkon republiky na 88 procentech v průměru celé Evropské unie. Samotná Praha byla na neuvěřitelných 182 procentech. Nad pětasedmdesáti procenty se umístil Středočeský kraj, dále taky kraj Plzeňský, Jihomoravský i Zlínský. Nesmíme zapomenout ani na Královéhradecký kraj, který se umístil taky mezi již zmiňovanými kraji.