Práce

Kdy je čas změnit práci?

Stejně jako vloni, i letos vládne České republice zaměstnanecká krize. To znamená, že stále není dostatek pracovníků k dispozici, kteří by zaplnili volné pracovní pozice. Zaměstnavatelé tedy opět přidávají na výplatních páskách, na druhou stranu i přes stále se zvyšující platy má mnoho pracovníků pozic, že je čas změnit práci. Jenže při tak dobrém platovém ohodnocení se jen stěží mění práce, i když už člověka nenaplňuje nebo nebaví. Mnozí lidé se dokonce bojí změnit práci, jelikož jsou v aktuálním zaměstnání třeba i několik desítek let. Pojďme si říct, kdy je ten pravý čas změnit práci, jaké jsou ty impulsy, které nám říkají, že je čas na změnu.

Stejné vrátnice, stejný stůl, stejná náplň práce – to je často to, co nás dovede k zamyšlení, jestli je práce, kterou vykonáváme, stále pro nás, jestli nás stále naplňuje a baví. Člověk by měl rozhodně vykonávat, co ho baví, nehledě na platové ohodnocení.

Jak již bylo zmíněno, často stojí za zůstáváním ve firmě jen obavy z nového pracovního prostředí, z toho, že nebudeme v nové práci dobří, že nesáhneme na takový plat, jaký pobíráme nyní. Je však třeba poslouchat impulsy, které nám říkají, že je čas na změnu.

Nevstáváte do práce s elánem

Pokud se ráno sotva hrabete z postele, pokud jdete do práce shrbení a se smutným výrazem v obličeji, je něco špatně. Do práce opravdu můžete vstávat s elánem, určitě jste tak i v minulosti vstávali. Jelikož ale víte, jaká práce vás čeká, jak bude přesně vypadat váš pracovní den, není to zrovna velké lákadlo. Změňte proto práci a opět se probouzejte s vědomím, že se něčemu novému naučíte, že nevíte, co vlastně budete vykonávat, že neznáte výzvu, kterou bude třeba v daný den splnit.

Jste “držákem”

Vnímáte, že jste jako jediní zůstali ve firmě z party přátel, která do firmy nastoupila ve stejný den? Zůstali jste takovým “držákem”, kdy všichni ostatní už šli do jiné, lepší a lépe hodnocené práce? Pokud to tak je, je to třeba další impuls k tomu, že je čas změnit práci.