Ekonomika

Firmy se připravují na Vánoce. Alza otevírá Alzaboxy, Česká pošta čeká miliony balíků

Vánoční svátky nejsou pro mnohé svátky klidu a odpočinku, ale spíše to je pro mnohé období stresu a nekonečného napětí. Například e-shopy či podobné firmy to mají během vánočních svátků hektické, zejména tedy před vánočními svátky se musí snažit doručit dárky do Vánoc, když to opozdilci nechali na poslední chvíli. Stejně tak hektické je předvánoční období pro Českou poštu, která podle všeho aktuálně očekává více jak patnáct milionů zásilek.  

Ať to lidé nenechávají na poslední chvíli – to je přání, které si v současné době přeje prakticky každý internetový obchod nebo každý doručovací služba. Bohužel je to přání, které se zatím neplní. I letos lidé nechávají řešení vánočních dárků na poslední chvíli, a tak se hlavně období po desátém prosinci mění na něco naprosto hektického a až šíleného.  

Online obchody přidávají výdejní místa 

Aby se lidé vyhnuli České poště, na které je před Vánoci ještě větší zmatek než jindy, volí lidé buď osobní převzetí na pobočce e-shopu, z něhož věci objednali, nebo si nechávají zboží dodat do výdejních míst, jako jsou třeba Alzaboxy. Internetový obchod Alza.cz letos předpokládá, že vyzvednutí v takzvaných Alzaboxech využije až pětasedmdesát procent nakupujících, a tak se rozhodl množství těchto boxů rozšířit.  

I když je velikost Alzaboxů omezená, přesto se kupa dárků do boxů vejde. To se ostatně potvrdilo vloni, kdy se do boxů ukládaly dárky v celkové hodnotě 600 milionů korun.  

Své služby zlepší i jiní prodejci 

Rozšiřovat množství míst, kde bude možné vyzvednout zboží, začal i obchod Zoot. Ten se rozhodl rozšířit výdejní místa o partnerské výdejny, tudíž i lidé objednávající z tohoto e-shopu budou mít radost.  

Samozřejmě se na předvánoční shon připravuje i Česká pošta, která se snaží zkvalitňovat své služby i proto, že jí na paty šlape Zásilkovna. Ta se ostatně nedávno rozhodla rozšířit své služby o zasílání balíků přímo domů.